Повечето от клиентите в аптеките силно вярват, че всичко, което може да се намери в тях, е безопасно, еднозначно полезно, но има и такива, които си отварят очите на 4, когато са в аптека.

Отчасти това е така, защото преди да се пуснат на пазара всички лекарства преминават през определени стадии на контрол от Изпълнителната агенция по лекарствата.

Но от това правило има редица изключения. Сред тях могат специално да се отделят комбинираните препарати, в състава на които влиза веществото кодеин, което е много силно и предизвиква зависимост.

Поради тази причина препаратите, съдържащи този компонент са забранени за свободна продажба в много държави по света, дори миналата година Европейската агенция по лекарствата забрани влагането на кодеин в детските сиропи за кашлица.

Но въпреки това и сега всеки един от нос може да си купи медикаменти, съдържащи кодеин, свободно и без рецепта.

Защо такова лечение може да стане опасно?

Кодеин – идеално лекарство срещу кашлица и болка

В чист вид се отпуска за лечение на суха непродуктивна кашлица – при пневмония, бронхит, бронхоектазии, онкологични заболявания на дихателните пътища.

Също показанията за неговото приложение са болки от различна степен на интензивност, нарушения на съня, тревожност. Отнася към групата на наркотичните аналгетици, а парирането на кашлицата е свързано с потискане на центъра на кашлицата в главния мозък.

Тоест причината за кашлицата никъде не изчезва, болният просто престава да реагира на нея.
Действително, ако кашлицата е предизвикана от заболявания, които не са непосредствено с отделянето на храчки от дихателните пътища, то използването на препарати със системно действие е напълно оправдано.

Именно с тази цел кодеинът е бил използван за създаването на лекарства против кашлица.

Противопоказания за тях са свръхчувствителност, емоционална нестабилност, мисли за самоубийство, тежки възпалителни заболявания, диария на фона на инфекциозно увреждане на червата, бронхиална астма, травми на главния мозък.

Списъкът на тези, които не трябва да приемат лекарства с кодеин е доста внушителен, и след неговото прочитане може да се направи заключение, че хората, за които не е противопоказен са единици.

Дозата, която указва производителят в инструкция по медицинско приложение, е доста висока – 15-60 мг на всеки 3-6 часа. Тоест допуска се, че за денонощие човек може да приеме 480 мг от препарата.

Тази доза може напълно да окаже изразен наркотичен ефект, тъй като 200 мг кодеин са еквивалентни на 10 мг морфин, а тази доза се използва за постоперативно обезболяване.

Списъкът със странични ефекти и усложнения от приема на препарата е също доста внушителен. Особено много проблеми могат да възникнат при едновременна употреба заедно с алкохол и други препарати, влияещи на нервната система – сънотворни, успокоителни и др.

Така, изглеждащият на пръв поглед безобиден като лекарство срещу кашлица – кодеин, се оказва силно действащ и опасен препарат.

Официалната причина за забраната на кодеина е фактът, че е наркотичен препарат и при дълга употреба може да предизвика зависимост.

А това е силно нежелан ефект, особено при деца, и сега може да се изпише само с рецепта и то за употреба със сравнително кратка продължителност, ненадвишаваща седмица – и обикновено с цел като по-слаб заместител на морфина с цел използване на обезболяващото му действие.