В отиващата си година се навършват 40 години от деня на зачеването на първия човек на Земята, който знае не само деня, но и часа на своето тайнство.

Луиз Джо Браун, „детето от епруветка“, става първото бебе, родено в резултат на екстракорпорално оплождане.

Днес Луиз има 2 деца, заченати естествено, и още 4 – по-малката ѝ сестра, родена също в резултат на инвитро.

Така, след 33 години научни експерименти за оплождане на яйцеклетки извън организма учените успяха да постигнат невероятен резултат – раждане на човек.

Какви технологични и научни открития в областта на инвитрото са били направени от момента на раждането на първото дете в епруветка до днес?

На колко години е детето от епруветка?

Основополагащите успехи принадлежат на Робърт Д. Едуардс, чиито открития в областта н особеностите на процесите на съзряване на яйцеклетки, му донасят Нобелова награда през 2010 г.

Групата In vitro при университета Монаш не се спира само на тази технология.

През 1983 г., благодарение на тези специалисти на бял свят се появява бебе, развило се от замразен ембрион.

В същата година и първото в света донорско дете, заченато с използване на донорски биологичен материал.

През 1986 г. на бял свят се появява бебе сперматозоидите, за зачеването на които са били иззети от тъканите на бащата по хирургичен път.

А през 1992 година учените успяват да постигнат раждане на бебе в резултат на първата в света операция по микроинжекционен пренос на ембрион чрез фалопиевата тръба.

Благодарение на Робърт Едуардс и Карло Вуду на Земята днес има няколко милиона деца in vitro.

И въпреки всички опасения, те по нищо не се отличават от обикновените деца.

Също така правят бели, капризничат и радват родителите с първите си усмивки и с дипломи от университета.

Новости от in vitro

Показателите за успешността на in vitro процедурите зависят и от държавната програма, и от възрастта, и от здравето на жената.

А какво правят изследователите, за да увеличат шансовете за раждането на дете при тези, които са се отчаяли от опитите за естествено зачеване?

Различните протоколи и методики понякога водят до удивителни резултати.

Всъщност резултатът е само един – раждане на здраво дете, а процесите и самите пациентки се различават.

Съвременните технологии дават възможност не само да се използват донорска яйцеклетка и сперматозоиди, но и чрез фини манипулации да се съвместят 2 яйцеклетки – от родната майка и от донор.

Целта е избягване на генетичните отклонения, които се предават от майката по наследство.

В резултат на бял свят се появяват деца от трима родители, те наследяват 3 набора от гени, макар и основната част да е от родителите, а не от донора.

Такива деца към този момент са вече 2 – първото се ражда във Великобритания през 2016 г., второто в Украйна – през 2017 г.

В двата случая технологията дава възможност да се избегне развитието на патологии, летални за плода.

Сред иновациите са не само чудесата на генното инженерство, но и начините за повишаване на общата продуктивност на in vitro процедурите.

Например, австралийските учени обявиха откритие, което повиши ефективността на in vitro до 46.7%, тоест почти всяка втора процедура осигурява развитие на плода.

Каква е тайната?

Изследователите използвали нова хранителна среда, в която се развива ембриона. Хранителният разтвор е максимално сходен със състава на естествената течност в матката.