С настъпването на студовете се възобновиха горещите спорове по темата „Как трябва да постъпи порядъчният гражданин, когато види лежащ човек в студа на улицата?“

Спектърът на предлаганите решения е от да се заобиколи на повече от километър до незабавен масаж на сърцето.

Какъв е проблемът на добрия самарянин?

Паднал човек в студа и възможни здравословни проблеми

Ако трябва да бъдем точни, всеки човек лежащ в студа навън при температури около и под нулата, има здравословни проблеми.

И ударният обем изпит алкохол или доза наркотично вещество пагубно въздействат на организма, предизвиквайки остри състояния, изискващи медицинска помощ.

И ако пострадалият продължава да лежи на едно място така, е почти сигурно, че след известно време тези проблеми ще се задълбочат.

Човек може да се окаже в безсъзнание, лежащ на улицата на фона на отрицателните температури, и без да е създавал предпоставки за това.

Не се е напивал, не е употребявал наркотици, или други упойващи вещества.

Просто е бил подведен от собственото си тяло.

Най-разпространените ситуации, когато зрял човек в трезво състояние се озовава в безпомощно състояние при отрицателни температури навън, са следните:

1. Инсулт

Днес това състояние не е рядкост, дори и при 25-30-годишни, затова и тази версия не трябва да се изключва, дори и лежащият да изглежда наистина млад.

При инсулт от състраданието на околните зависи не само живота на човека, но и качеството на оставащите му години.

Колкото по-рано получи медицинска помощ, толкова по-нисък е риска от инвалидизация.

2. Инфаркт на миокарда

Пациентите с инфаркт на миокарда най-често се намират в съзнание, но изпитват много силна т.нар. задгръдна болка, която описват като пареща и притискаща.

Инстинктивно движение на пострадалия е да сложи юмрук или длан на гърдите си. При инфаркт част от сърцето спира да функционира, в резултат на което се развива сърдечна недостатъчност.

Затова и човек започва да се задъхва, пребледнява, избива студена пот.

3. Епилептичен пристъп

При епилептичен припадък тялото трепери, наблюдават се конвулсии, от устата може да започне да изтича пяна, дишането често се прекъсва.

Това е един от случаите, при който е много трудно да се различи епилептичен припадък от симптоми на препиване. Но в този случай няма никакво значение каква е причината – болест или пагубни пристрастия. Човекът се нуждае от помощ.

4. Шок и кома при диабет

Диабетиците също са в риск от загуба на съзнание в студа. При тях е възможно развитие на хипогликемична кома.

За това състояние е характерен резкият спад на нивата на кръвната захар, който води до развитие на инсулинов шок.

Обикновено диабетиците познават своите слаби места и винаги носят сладко за бързо повишаване на нивата на кръвната захар.

Но с времето усещането за наближаването на състояние на хипогликемия се притъпяват. И диабетикът, който случайно или нарочно е пропуснал хранене, може да загуби съзнание, докато е навън или да започне да се държи неадекватно.

Сред признаците на настъпващата хипоглекимия е обилното потоотделяне, студена кожа, а също агресивно поведение, нарушение на координацията, неразбиране на задаваните въпроси.

Подобно състояние може да напомня на алкохолно опиянение. Но всъщност на такъв човек му е необходима спешна медицинска помощ.

5. Травма, получена при подхлъзване

Най-често с получилия травмата може да се общува нормално, да му се задават въпроси. Но ако си е ударил сериозно главата, е възможно да е изпаднал в безсъзнание.