Не сте си подавали носа навън, а ви втриса?

Причината далеч невинаги е простуда. Усещането за студ в ръцете и краката може да възникне по съвсем различни причини.

За специалистите изстиването на краката е многозначителен признак, който показва множество възможни проблеми със здравето.

Появата на този симптом може да се дължи на:

1. Ниско кръвно налягане

Някои хора по рождение са си с ниско кръвно – под 100/60.

Най-често това са жени, на които по наследство се предава определен тип хемодинамика или движение на кръвта по кръвоносните съдове.

Съпътстващи симптоми са световъртеж, слабост, сънливост, мравучкане, изтръпване в различни части на тялото.

Необходими ли са изследвания?

При артериална хипотония обикновено не се наблюдават никакви сериозни разстройства на кръвообращението, затова и няма нужда от специални изследвания.

2. Артериална хипертония

Спазъм на малките артерии и усещане за студ в ръцете и краката може да се появи и при хипертониците. Особено в началните стадии на заболяването.

Съпътстващи симптоми са главоболие, което обикновено се усилва, болки в областта на сърцето, които възникват в покой или при емоционален стрес, нарушение на зрението и шум в ушите.

Трябва ли да се изследваме?

При подозрение за артериална хипертония най-важното е да се измерва кръвното налягане, което в норма не трябва да превишава 140 на 90.

При постоянно задържане на тази стойност трябва да се направи консултация с кардиолог.

3. Атеросклероза на периферните артерии

Изстиването на ръцете и краката е чест спътник на това заболяване, при което се нарушава кръвоснабдяването на крайниците.

Те стават студени, кожата по тях пребледнява, в напредналия стадий на заболяването може да се стигне и до появата на трофични язви.

Съпътстващи симптоми са сухота на кожата, болки в краката по време на ходене, преминаващи в куцане.

Трябва ли да се изследваме?

Задължително! Изследването трябва да включва определяне на липиден профил и съсирващата система на кръвта.

Назначава се също така ултразвуково изследване на краката, а при необходимост и ангиография на кръвоносните съдове, която позволява определяне на тяхната проходимост и назначаване на необходимото лечение.

4. Полиневропатия

Най-разпространената от тях е диабетната, когато в резултат на метаболитни нарушения, се увреждат периферните кръвоносни съдове и нерви.

Съпътстващи симптоми са изтръпване, мравучкане, парене, сърбеж в краката, трудно заздравяващи рани.

Трябва ли да се изследваме?

Задължително, първо се прави тест на кръвна захар. неврологът точно ще определи дали са увредени нервите.

5. Анемия

Както е известно, характеризира се с намаляване на количеството еритроцити или червени кръвни телца. Този процес често се съпровожда с изстиване на ръцете и краката.

Съпътстващи симптоми са главоболие, мушички пред очите, световъртеж, лесно накъсване на косата, пребледняване на кожата и на лигавиците.

Налагат ли се изследвания?

Необходими са. Диагнозата трябва да се потвърди лабораторно, да се направи пълна кръвна картина.

Отделя се специално внимание на показателите на хемоглобина и еритроцитите, а също се прави анализ на нивата на серумното желязо.

Освен изброените по-горе проблеми до изстиване на крайниците може да доведе и редкия синдром на Рейно.

Тази патология е обусловена от хронично нарушение на периферното кръвообращение в резултат на повишената възбудимост на нервната система.

При нелекуване заболяването може да доведе до нарушаване на храненето на тъканите, мускулни атрофии, сухота на кожата и други увреждания на крайниците.