Има названия на заболявания, които вече са станали нарицателни. Така днес отит наричат абсолютно всяка болест на ушите. Но това е абсолютно погрешно. Неправилната трактовка на болестта води до неправилно и неграмотно, а понякога дори се стига и до задълбочаване на проблема.

Отит – това е възпалително заболяване на ухото. Като се отчитат анатомичните особености на неговата структура, се квалифицира като вътрешен, среден и външен. Съответно се проявява с нарушения в различните отдели на ушите.

Въпреки логическата последователност е най-добре да се започне с отит на средното ухо, тъй като именно него наричат остър отит. Най-често, причина за заболяването стават бактерии, които са проникнали от носоглътката и се предизвикали възпаление на слуховата тръба – туботит.

Втора причина са вируси – респираторно-синтициален, грип и парагрип, риновируси и аденовируси. И накрая, алергични реакции.

Как започва острия отит?

След проникване на инфекцията в слуховата тръба започва нейното зачервяване и подуване. Същевременно луменът ѝ съществено намалява, което води до понижаване на налягането в средата.

Болният усеща понижаване на слуха, сякаш ухото му е запушено, шум. Много е важно в този стадий болестта да се преустанови, в противен случай прераства в пълно възпаление на цялата кухина на средното ухо – болката се усилва, шумът нараства, значително се повишава температурата, може напълно слухът да се изгуби.

В ушната кухина се натрупват гнойни маси, които образуват кухина в тъпанчето, и изтичат навън.

Въпреки краткотрайното подобрение след изтичането на гноя, ако болестта не се лекува, гнойната течност се сгъстява, образуват се сраствания и белези. И, в крайна сметка се нарушава функцията на слуховите костици, и следователно може да се стигне до пълна или частична загуба на слуха.

Основното усложнение на острия отит е преминаването му в хроничен стадий, а също и в мастоидит или сепсис.

Лечение на отит

За съжаление, лечението на това заболяване не може да мине без антибактериални препарати. Понякога е достатъчно местно приложение, но най-често се налага използването на препарати със системно действие.

За защита и възстановяване на микрофлората на червата паралелно се приемат еубиотици и пробиотици. При възникване на алергични реакции и за облекчаване на отоците се назначават антихистаминни /противоалергични/ препарати.

За лечение на отит е важно да се намери първопричината. Да кажем – бактериите, които са дошли от гърлото, необходимо е то първо да се лекува, защото процесът постоянно ще се повтаря, ако не се ликвидира огнището на инфекцията.

Когато заболяването се съпровожда с висока температура, ако е 38 градуса или повече, тогава задължително трябва да се сваля. Има редица препарати, насочени към понижение на температурата и имащи аналгезиращо действие – на основа на активното вещество парацетамол, нурофен.

За местно лечение, обикновено се използват капки за уши. Но какви именно – може да ви посъветва само лекар след преглед, доколкото това пряко зависи от стадия на заболяването и зоната на разпространение на инфекцията.

При цялата достъпност на препаратите със самолечение не е добре да се занимавате, доколкото при натрупване на гной е най-важно да се осигури неговото оттичане, а за тази цел е необходимо провеждането на специални физиотерапевтични процедури за изчистване на външния слухов проход от секретите.

За облекчаване на възпалителните процеси, се препоръчва провеждането на няколко сеанси масаж и продухване на слуховите тръби. Това в значителна степен способства за отстраняване на остатъците от течност от кухината на средното ухо.