Да се опитваш да оправдаваш чуждите очаквания – не е най-добрата житейска стратегия. Понякога е правилно да кажеш „стоп“ и в буквалния смисъл да разочароваш някого, дори много близък. Съществуват минимум 5 причини да го направите.
Уважението, съчувствието, способността да се вслушваш в другия са неизменна част от човешките отношения. Но понякога приемат уродливи, хипертрофични черти. Това се случва в случаите, когато човек жертва собственото си благополучие заради нечие спокойствие или заради нежелание да навлиза в конфликт.
Подобно поведение е непродуктивно, тъй като в резултат от него неудовлетворените остават двама – и този, който има някакви очаквания, и този, който се опитва да ги оправдае.
За да се избегне толкова тъжен финал, е по-добре да престанем да мислим чак толкова за чуждото мнение и дори да разочароваме някого. Кои са 5-те сериозни аргумента да го направите?
Да разочаровате някого е нужно, за да…
1. Изживеете живота си
Всички ние познаваме хора, които живеят буквално заради нечие одобрение. Именно те стават счетоводители и лекари, защото така искат родителите им, същевременно сами мечтаят да бъдат художници и писатели.
Такива хора могат да погубят живота си, за да въплътят нечия чужда мечта. И още по-лошо, могат да се опитат да наложат своята мечта и на децата си. В крайна сметка всичко това се превръща в някаква безкрайна поредица от страдания.
Разбира се, ако някой от близките ви дава съвет и чувствате, че това действително ще помогне, това следва да се отбележи. В противен случай е по-добре да помислите какво желаете именно вие, и възможно ли е да вземете решение, което не е по вкуса на околните.
2. Измъкнете се от оковите на непълноценните взаимоотношения
Разпространена ситуация – отношенията любовни или приятелски приемат едностранен характер, когато единият човек през цялото време се отдава, а другия само приема.
В такъв съюз първият партньор се чувства изтощен и пълноценен, а вторият доволен. Именно той и ще протестира в случай на прекратяване на връзката, вероятно дори ще започне открит конфликт и ще обвинява партньора във всички смъртни грехове. Да се понесе подобна атака е тежко, но такава е цената на измъкването от деструктивния съюз.
3. Започнете всички отначало
Човек се променя, и в някакъв момент може да види себе си от друг ъгъл, да поиска нещо друго, като цяло да установи нова граница на собствената си личност. За съжаление, близките невинаги са способни да приемат тези промени. Просто може и да не забележат какъв е човек всъщност и какъв може да стане.
4. Напуснете омразната ви работа
Колкото и идеална да ви се е струвала работата в началото, винаги съществува вероятност, с времето човек да охладнее към нея. Това не означава, че тя ще се превърне в тежко бреме, - просто ще престане да носи радост.
Напускането невинаги е решение, но ако прецените, че сте в задънена улица и изход просто няма, по-добре да си зарежете работата, въпреки възможното огорчение на колегите.
5. Постигане на кариерни висоти
По аналогия с предходния сценарий човек може поначало да се наслаждава на работата, но в някакъв момент до най-високата възможна точка. В случая кариерната.
Ако усети, че е способен на повече, а компанията няма какво да му предложи, въпреки високият пост и възможното недоволство от страна на началниците, може да се замисли за напускане.