Ректоскопия или ректоманоскопия – това е ендоскопски метод за диагностично изследване на епитела на правото черво, а също, понякога и на дисталните отдели на сигмовидното черво.

При ректоскопия се извършва ректален преглед на тези отдели на дебелото черво с помощта на прибор – ректоскоп, или ректоманоскоп.

Приборът се въвежда чрез заднопроходното отвърстие на пациента в правото черво и може да се изследва областта на правото и сигмовидното черво на разстояние до 30-35 см от аналното отвърстие.

Ректоскопът представлява извита тръба с малък диаметър с дължина до 30 см. Окомплектован е с осветително приспособление със студена светлина – електрическа лампа и устройство за подаване на въздух.

Последният се подава за разширяване на кухината на правото черво с цел да обезпечи възможността за нейния преглед.

След като въздухът раздуе кухината на правото черво, се отделя една част от прибора с цел към ректоскопа да се присъедини окуляр, или камера, предназначена за визуален преглед.

С помощта на окуляра информацията за състоянието на червата се предава на специален монитор, на който изображението се подава мащабирано.

Възможностите за диагностика с помощта на ректоскопия позволява изследване на правото черво на дълбочина до 30-35 см от аналното отвърстие.

В съвременната медицинска практика този метод за изследване се използва много често, доколкото притежава висока информативност и е напълно безболезнен за пациента.

Продължителността на изследване на дебелото черво зависи от количеството използвани при диагностиката процедури. В обикновени случаи ректоскопията се провежда в рамките на 10 минути.

По време на цялото изследване специалистът проктолог прибягва до оценка на цвета, влажността, блясъка, релефа и еластичността на епитела, на контура на кръвоносните съдове, и на двигателните функции на червата.

Важно значение се придава на търсенето на патологични изменения или образувания на правото черво.

Подготовка за ректоскопия

Има голямо значение, доколкото от нея зависи достоверността на резултатите от диагностиката.
Няколко дни преди провеждането на ректоскопията е необходимо пациентът да е на специална диета, която се заключава в отказ от определени хранителни продукти.

Под забрана са хлебните и тестените изделия, плодове, зеленчуци – фасул, грах, бобови, нахут, млечнокисели продукти, яйца, алкохол, кафе и газирани напитки.

През деня, който предшества провеждането на ректоскопия, се прилага диета с ниско съдържание на фибри, за да не се предизвиква образуването на прекомерно количество газове.

Вечерта преди деня на провеждане на диагностиката може да се пие само чай.
Също, вечерта се провежда очистителна клизма, която се повтаря час два преди процедурата.

За извършването ѝ могат да се използват специални гелове, предназначени за тази цел. Или пък се прави клизма с 1.5-2 литра вода стайна температура с помощта на иригитор.

Много е важно преди извършването на процедурата хубаво да се почистят червата, тъй като от това зависи валидността на резултатите от изследванията.
Закуската в деня на провеждането на изследването не се препоръчва. До извършването му може да се пие само чиста газирана вода.

Как се провежда самата ректоскопия?

Специалистът бавно и внимателно въвежда ректоскопа в аналното отвърстие на дълбочина от 5 см с помощта на въртеливи движения.

След това, доколкото тръбата вече е отвъд сфинктера, се премахва обтуратора – капаче, което се намира вътре, и изследването се провежда само визуално.

Когато тръбата стигне на 12-14 см навътре, в зоната на ректосигмовидната извивка, пациентът бива помолен да повтори дълбокото вдишване и след това бавно да издиша.

Процедурата се извършва с кръгови движения на дисталния край на ректоскопа и позволява да се изследват стените на влагалището от аналния канал до дисталния край на третото сигмовидно черво.