Според изследване, ръководено от Института по обществено здраве Милкен към университета Джордж Вашингтон, домашният прах ни излага на огромно количество токсични химикали, които се свързва с изключително сериозни здравословни проблеми. Изследователите твърдят, че децата са изложени на риск в най-голяма степен.

Децата, особено кърмачетата, са изложени на значителен риск от експозиция на потенциално токсични химикали в домашния прах, докато играят или пълзят по пода.

Екипът от учени откри цял коктейл от токсични химикали, натрупани в праха от различните козметични и почистващи продукти, които използваме ежедневно.

До заключението се стигнало, след като бил направен лабораторен анализ на пробите от домашен прах, събрани на територията на САЩ в рамките на няколко проучвания. Целта била откриването на 10-те най-токсични химикали, които се срещат най-често в домашния прах.

В първия по рода си мета-анализ изследователите установили, че най-токсичното токсично химическо вещество в домашния прах е DEHP, което принадлежи към опасните фталати, които се използват в почти всичко, като се започне от домакинските препарати за почистване, опаковките на хранителните продукти, в козметичните средства, парфюми, както и в продуктите за хигиена.

С най-висока концентрация в домашния прах се оказват фталатите – средно около 7,682 нанограма на грам домашен прах – количество, което няколко пъти повече от това на останалите химикали.

Фенолите, химическите вещества, използвани главни в почистващите препарати и други предмети от бита, са вторите в списъка с най-високите нива на концентрация в домашния прах, следвани от химикалите, забавящи горенето, с които са импрегнирани повечето повърхности в съвременните домове и силно флуорираните химикали, които се използват в незалепващите покрития на съдовете за готвене.

Това изследване е първият цялостен анализ на химикалите от потребителските продукти, които се откриват в домашния прах, казва един от авторите на проучването Ами Зота, професор по професионално здраве и околна среда в Института Милкен.

Резултатите показват, че всички ние сме изложени ежедневно на множество химикали в домашния прах, и най-вече децата, които се свързват с множество здравословни проблеми.

Потенциално токсичните химикали от продуктите, които използваме почти ежедневно в домакинството, се отделят във въздуха и се сливат с праха, който попада по мебелите и на пода във всеки дом.

След това членовете на домакинството се излагат на токсичния коктейл от прах, като го вдишват или поглъщат, същевременно някои по-малки частици се абсорбират и чрез кожата.

Бебетата и малките деца са изложени на по-голям риск, защото са в най-близък контакт с опасния коктейл, защото обират домашния прах, като си играят по прашните подове, слагат си ръцете в устатата, а също така смучат, дъвчат играчки и предмети, които могат да са покрити с фини частици домашен прах, който не се вижда с просто око.

Зота и неговият екип идентифицирали цели 45 потенциално вредни химикали в домашния прах, които се съдържат във виниловите настилки, продуктите за лична хигиена, строителните материали и обзавеждането на дома.

Някои от откритите химикали се свързват със злокачествени заболявания, проблеми с развитието, което се разкрива от множество предходни изследвания. 90% от пробите домашен прах съдържат 10 опасни химикали, сред които е и един огнеупорен химикал, за който е известно, че е канцероген, но пък се открива в мебели, бебешки продукти, както и в други предмети от бита.