Да не ходиш 1 година на работа. Да се занимаваш с това, което ти харесва, да си построиш дом, да виждаш как растат децата ти. А след това да се върнеш и да се изстреляш нагоре по кариерната стълбица. Звучи като мечта. Но това е реалност. Това е сабатикал.

В мрежата все по-често се появяват статии как успешни мениджъри зарязват работата и заминават далеч от мегаполисите. Една от основните причини за дауншифтинга е прегарянето.

В яростната борба за фалшивия успех хората прекарват по 12 часа дневно, като не обръщат внимание на хроничната умора, недоспиването и здравословните проблеми.

Споразумяват се със съвестта си и се стараят да не гледат близките в очите си, и всеки път казват, че ще завършат проекта и тогава ще бъдат с тях.

А когато нивото на стреса и фрустрацията достига кошмарно ниво, не остават нито морални, нито физически сили, и те тръгват да бягат. Да зарежеш работата изглежда единственият изход. Но това не е така.

Какво е това сабатикал?

От английски сабатикал буквално се превежда като спирам да правя нещо. И думата е свързана с библейското писание, където подобна дума означава свещен ден за отдих.

Сабатикал всъщност означава платен или частично платен продължителен отпуск с продължителност от 3 месеца до 1 година, и повече с гарантирано запазване на работното място на служителя.

С други думи това е пауза в работата, професионален тайм-аут.

Явлението се заражда още през 19-ти век в Харвард. Професорите, които работили 6 години в университета, получавали право да излязат в 1-годишен творчески отпуск.

Така можели спокойно да си пишат научните трудове, без да се разсейват с преподаване.

През 21-век сабатикал отново станал търсен. Според статистическите изследвания, 29% от американските компании предоставят на своите служители продължителна отпуска.

Сред тях са такива гиганти като Гугъл, Интел, АйБиЕм, Ибей, Американ Експрес и други.

А също и много европейски компании. Така например, всеки служител на БМВ, независимо от длъжността, може да си вземе 6 месеца отпуск. По време на отсъствието е длъжен да разпредели своята работа между колегите си.

Концепцията за непрекъсната работа в продължение на 40 години с излизане в пенсия накрая е вече доста остаряла. Хората са длъжни да имат възможност да си вземат кариерни тайм-аути.

Моделите варират – някъде отпуската се плаща напълно, някъде частично. В Дания съществува държавна програма за финансова подкрепа на служителите, взели отпуска.

Някои компании са готови да се разделят със служителите си за 3-6 месеца, други пък ги пускат за няколко години. Единственото условие, за да има сабатикал, е гаранция за запазването на работното място на служителя.

Защо е нужен сабатикал?

Най-честата причина, заради която хората си взимат такава отпуска – е да си повишат квалификацията. Когато познаваш работата, като 5-те пръста на ръката си, започваш да скучаеш.

Изглежда, че това е твоят таван. Като се стреми да разшири своите интелектуални хоризонти, човек си взима допълнителен отпуск и го разходва за получаване на допълнително образование, изучаване на чужди езици и т.н.

За много хора от сабатикала започва пътят към тяхната мечта. Хиляди хора си мечтаят за нещо свое, но се боят да напуснат работа.

Продължителният отпуск е отлична възможност да се пробва нещо. Например, Випин Гойял стартирал свой бизнес, докато свършил 1-годишният му отпуск, вече бил привлякъл 1.5 милиона инвестиции.