Очаквано значително покачване на новите заразени през изминалото денонощие отчита информационната система, но и много повече PCR тестове.

Ръст на новите случаи, излекуваните са почти 2 пъти повече

Установените нови са 135 или с повече от 100 над броя в неделя, но и направените PCR тестове са над 5200, което е под 3% положителни.

Общият брой на направените PCR тестовете се увеличава до близо 340 000, което е малко под прага от 50 000 на 1 млн. души.

Потвърдените случаи пък изненадващо достигат точно 14 500, възможно е и да се сбъдне направената прогноза от Оперативния щаб за 16 000 до края на август. Успокоителното е, че през последните дни се запазва тенденцията на значително забавяне на нарастването на заразените.

Дори може да се каже, че епидемията затихва, тъй като излекуваните отново с много надхвърлят установените положителни проби, разликата е с почти 2 пъти в полза на преборилите инфекцията.

В понеделник над 250 са били отписани, като преборили инфекцията, а общо излекуваните достигат почти 9500.

Същевременно активните случаи отново бележат значителен спад – и намаляват до малко над 4500, което не може да се отрече като положителна тенденция.

Още един показател, който сочи към затихване на епидемията, тенденцията към намаляване на хоспитализираните, от близо 900, в понеделник трайният спад продължава.

Спад на приетите в болница до под 800

Постъпилите в болница с COVID-19 са 768 или с повече от 30 по-малко ден по-рано. Достигналите до интензивно отделение също намаляват и спадат до 56.

На целия този позитивизъм, който е обхванал всички данни, единствено притеснителни са изключително високият брой на случаите на летален изход, които отчита информационната система.

Касае се за цели 14 случаи, при които се е стигнало до този крайно неблагоприятен изход или на фона на сравнително малкото случаи на заразени, предвид повечето тестове, това са над 10%, а това е доста притеснително.

С новите случаи е преминат прага от 500 починали от COVID-19 у нас, което няма как да не ни безпокои, както обикновените граждани, така и здравните власти, за които това е повече от ключов показател.

Ситуацията по области е една идея по-влошена спрямо неделния ден, но предвид повечето тестове, с над 7 пъти спрямо ден по-рано, разликите нагоре съвсем не са обезпокоителни.

Най-много са установените случаи в столицата, но са много далеч от пиковете през юли, 25 са новите, което е много по-малко от 140 потвърдени за ден на 10 юли, това са дори повече, отколкото са новите заразени в цялата страна за изминалото денонощие.

Пловдивско е на 2-ро място по заразени след София

На следващо място е област Пловдив с 14 нови заразени, като общият брой в Пловдивска област се увеличава до 1233.

От областния оперативен щаб под тепетата обобщиха ситуацията със заразените в областта през последните 72 часа, като според информацията общо 38 са преборилите инфекцията, а новите заразени са също толкова.

От потвърдените според данните към 0 часа на 17 август, на домашно лечение в областта са близо 400 души, а поставени под карантина са 561. Общият брой на излекуваните е 673 или са повече, отколкото са активните случаи.

Приетите в болница с COVID-19 са над 120, но не всички са с потвърдена диагноза. Съобщено бе и колко са свободните легла, 86 са за лека и средна по тежест симптоматика, като за интензивна терапия са 34 свободните. Не са установени нови случаи.

От установените през изминалите 72 часа най-много са в община Пловдив 28 случая и 5 в община Асеновград, в останалите общини – в Марица са 2-ма, в Първомай, Раковски и Калояново по 1. В третата по големина община Карлово на областта не са установени нови случаи 3 дни.

В останалите области в страната след Пловдив е област Варна с 13 нови случая на заразяване или с 1 по-малко от Пловдив. След това са Добрич и Благоевград с по 12 нови заразени, другите области с нови случаи се касае за под 10.

Много близо до този праг са Силистра и Стара Загора с по 9 установени през последните 24 часа и Хасково с 8 нови.

На Европейски съвет е решено за присъствената форма

Образователният министър е категоричен, че новата учебна година ще стартира в присъствена форма за учениците, като се позова на разговор, който е воден най-вероятно в рамките на Европейския съвет през юни.

На него е взето общо решение всички държави членки на ЕС да започнат присъствено учебната година. Оттогава обаче е изминало доста време и въпреки летния сезон в някои държави епидемичната обстановка се усложни, като нашата страна беше сред тях.

Министърът на образованието съобразява, че новата учебна година предстои да бъде доста трудна както за ученици, така и за учители и родители, тъй като прогнозите на почти всички световни експерти са за влошаване на обстановката през есенно-зимния сезон.

Разбира се, съвсем не е изключено да стане и обратното, точно, когато най-малко очакваме, епидемията да затихне, но вероятността е това положителен развой е минимална.

Въпреки че образователният министър е категорично ЗА присъствено начало на новата учебна година, все пак спомена, че в някои страни от ЕС е предвидена и смесена форма на обучение – дистанционно и присъствено, но у нас този вариант е бил отхвърлен, тъй като е трудно като изпълнение.

И сега са се спрели на варианта при болни деца и учители веднага да се преминава към дистанционно обучение.

Предстои внасянето на промени в Закона за предучилищното и училищното образование, където ще бъде предложено, децата с нарушен имунитет да имат право да си учат от вкъщи, заедно със своите ученици.

Друг е въпроса, че така е много вероятно да се чувстват изолирани и различни от своите връстници, но поне ще имат възможност да са част от образователния процес, а не да са изцяло изолирани вкъщи и да не присъстват на учебните занятия.