Ботоксът за втори път доказа ефективността при лечение на депресия. Как работи това?
През 2015 г. изследователи от Университета на Тексас направили обзор, в който регистрирали понижаване или изчезване на симптомите на депресия след козметична инжекция ботулотоксин.
Как ботулиновият токсин може да пребори депресията
През 2010 г. това е свързано с механизма на обратната връзка – няма бръчки, няма проблеми. Загладеното чело имитирало доброто разположение на духа и напомняло, че няма повод за печал.
Новите данни са публикувани през 2020 г. Учените от Института по фармация и фармацевтични науки при Калифорнийския университет анализирал 174 000 отчета, в които се съобщавало за страничните ефекти на инжекция на бутолинов токсин.
Отчитали се не само процедурите за разкрасяване, но и медицински – лечение на мигрена, крива шия, хиперхидроза и други показания.
Сравненията се провеждат с контролните групи, пациентите от които получавали терапия на такива заболявания, но без приложение на невротоксин.
Установява се, че тези, на които инжектират ботулинов токсин, значително по-рядко се оплаквали от депресивни разстройства.
Рубен Абагян, доктор по философия и съавтор на изследването, твърди, че научният труд е позволил да се погледне на проблема по-широко.
Ботулиновият токсин оправя настроението и против бръчки
Сега е ясно, че ботулиновият токсин действа на друг принцип, тъй като дори и тези, на които поставят инжекции в подмишниците или на мускула на пикочния мехур, по-рядко са в лошо настроение, в сравнение с контролната група.
Да напомним, че ботулиновият токсин – това е вещество, което превръща прекъсва предаването на нервния сигнал към мускулите.
В медицината и в козметиката се използва само изчистеният токсин от тип А и В. FDA одобрява само 6 търговски наименования на препарати на основата на ботулинов токсин.
Затова и единствено те могат да се използват за лечение на депресия, стига това лечение да се наложи в медицинската практика.
Една инжекция заменя месеци антидепресанти, може да е неприятна, но пък ни спестява месеци главоболие.
В природата чистият ботулинов токсин се отделя от бактериите Clostridium botulinum и предизвиква тежкото заболяване ботулизъм.