Половината от нашите жизнени сили ежедневно се разходват напразно. Каква е причината и как да повишите тонуса, разказват експерти?

Нашият организъм е удивителна машина, който при правилно отнасяне може да понася огромни натоварвания, и същевременно да останем в тонус.

Но когато това не е така, половината от нашата енергия изтича буквално през пръстите. Така учените назовават 5 фактора, които способстват за това:

1. Обезводняване

Това е особено характерно за лятото. Когато организмът не получава достатъчно течности, ставаме вяли, по-лошо съобразяваме и дори по-бавно се движим.

Така че си създавайте правило да изпивате на ден не по-малко от 2 литра течности – повече не трябва, тъй като може да се стигне до отоци.

2. Джаджи

Американските учени признават смартфоните един от най-големите врагове на нормалния сън. Всеки 5-ти човек на възраст от 19 до 30 години, макар и няколко пъти седмично да се събужда от звънене или съобщения от социалните мрежи преждевременно, в т.нар. фаза на дълбок сън.

И след това през целия ден вялост и слабост. Освен това използването на мобилни устройства преди сън възбужда активността на невроните на главния мозък.

В резултат на вас може да ви спи, но мозъкът не желае да заспи. И съответно заспиването отнема повече време, отколкото е необходимо. А сутрин, разбира се, когато се събудим не се чувстваме до край отпочинали.

Затова ще бъде по-добре всички важни чатове да приключват най-малко 1.5-2 часа преди сън. И не слагайте мобилния телефон под възглавницата и не заспивайте с него в ръка. Оставете го на поне метър от главата.

3. Някои лекарства

Много препарати има такъв страничен ефект, предизвикват вялост и сънливост. Например, лекарства срещу алергии от предходното генерация – новите антихистамини нямат такъв недостатък.

Или успокоителните средства от типа на дяволската уста или екстракт от жълт кантарион. По-добре е да се приемат през нощта.

4. Неправилни тренировки

Вместо прилив на сили след фитнеса, си влачите краката? Неправилните системи на тренировки могат да доведат до освобождаването на кортизол – хормон на стреса, който в големи количества лошо влияе на тонуса на мускулите и кръвоносните съдове.

Най-полезните натоварвания, които придават сили и помагат организмът да се приведе в хармонично състояние – аеробни, към тях се отнасят различни видове йога, дихателна гимнастика, плуване.

5. Недостиг в организма на желязо

Също един от честите фактори, водещи до бърз разход на енергия в рамките на деня може да бъде дефицит на желязо. Този елемент активно участва в обмяната на веществата, образуване на червени кръвни телца – еритроцити, хемоглобин и дихателни ензими.

Най-добре се усвоява желязото от говежди и телешки черен дроб, доста по-зле от растителните продукти – зелени ябълки, червен фасул и зърнени храни.

Между впрочем

За да се уморявате по-малко, трябва и да лъжете по-малко
Психолозите са установили, че честните хора са с по-висок имунитет и дори главата ги боли по-рядко. Истината си е истина!

Провеждани са експерименти, които показват, че хората, които казват само и единствено истината, по-рядко са измъчвани от лошо настроение и по-рядко влизат в конфликти с околните.

Също по-рядко ги боли гърлото и главата в сравнение с участниците от групата на лъжците. А лъжците по-често се чувствали като пребити, уморени и нещастни.