Понякога и на хора, които от дълго време практикуват бягане дългите дистанции не са им много по душа.
Затова днес ще поговорим за това какво именно ни дават продължителните бягания и защо си струва да ги включваме в своя план за тренировки, независимо дали си приготвяме за 5 километра или за маратон.
И така, защо все пак понякога трябва да бягаме и на по-дълги дистанции? Какво ни дава?
Както вече казахме, бягането на дълги дистанции включва е дори и простото изминаване с бягане на 5 километра или пък голямото разстояние е само 10 километра, като между впрочем това е отличен вариант за първо бягане.
Лекари специалисти по спортна медицина посочват, че бягането на дълги дистанции ни прави по-силни, по-издръжливи и ни учи да се справяме с умората.
Предимство №1 – добавянето на километри към стандартните дистанции отключва в организма дългосрочни изменения.
Например увеличаването на количеството капиляри в мускулите увеличава нивото на тяхното снабдяване с кислород, което на свой ред се отразява положително на производителността.
Предимство №2 – количеството и размерът на митохондриите, аеробните електроцентрали на нашите клетки също се увеличава.
Това помага на нашия организъм по-бързо да попълва и съхранява запасите от енергия, необходими за мускулната функционалност.
Това помага на нашия организъм по-бързо да попълва и да съхранява запасите от енергия, необходими за съхраняването на мускулите.
Предимство №3 – нашите мускули започват да създават по-големи запаси от гликоген. Това позволява да се избавите от усещането за умора или този момент да се отложи.
Предимство №4 – по време на бягането на големи разстояния в мускулните влакна започват да се освобождава повече миоглобин, който може да се сравни с хемоглобина в кръвта, който пренася кислорода от мембраните на клетките към митохондриите. Повече миоглобин – повече кислород постъпва в митохондриите – повече енергия за работата на мускулите.
Предимство №5 – нашите мускули се състоят от 2 вида влакна – бавни и бързи. Това съотношение е програмирано генетично и не се променя през целия живот.
Колкото по-голям е процентът на съдържанието на „бавни“ влакна, толкова повече ни се отдава бягането на дълги дистанции.
Но мускулните влакна са способни да имитират необходимият ни вариант и по време на дългия бягания да придобиват характеристики на бавни.
Благодарение на този механизъм бързите бегачи – спринтьорите, са способни да пробягат маратон, показвайки доста добри резултати.
Предимство №6 – бягането на дълги дистанции ни помага да работим на психологическото си състояние.
То увеличава психологическата ни устойчивост, а също и се явява генерална репетиция преди състезания, позволява ни да тестваме различни варианти на психологически развлечения или отвличане от нещо.
Най-интересното започва тогава, когато преминавате през всички етапи на мъките и започвате да получавате истинско удоволствие от големите разстояния.
Но този процес не е бърз или лек, но че ще ви хареса е доказано от милиони бегачи. Дори ако дългата ви дистанция е 10 километра.
Като допълнение да обясним какво означава митохондрий – двумембранен сферичен или елипсовиден органел с диаметър около 1 микрон.
Енергийната централа на клетката, основната му функция е окисляване на органичните съединения и използването при техния разпад на енергия за генериране на електрически потенциал, синтез на аденозинтрифосфат и термогенеза.
Тези 3 процеса се осъществяват чрез движение на електроните по електронно-транспортен път в протеините, от които е образувана вътрешната мембрана.