Ракът е една от най-изследваните болести, но за съжаление още не са изяснени причините, които водят до отключването му.

Въпреки това, медицината е открила, че има храни, билки и подправки, които влияят положително върху пагубното действие на свободните радикали и в известна степен предпазват от образуването на тумори. Ето кои са те:

Джинджифил

Джинжифилът отдавна се използва в народната медицина за лечение на болести от настинки до запек. Той може да се използва пресен или в прахообразна форма като подправка. Въпреки че ароматът между свежия и смления джинджифил се различава значително и двата вида могат да се прилагат в безброй рецепти. Кулинарните експерти съветват да замените 1/8 чаена лъжичка джинджифил с 1 супена лъжица пресен настърган джинджифил, както и обратното, за да разнообразите аромата на ястията, които приготвяте.

Розмарин

Розмаринът е средиземноморска билка, която съдържа етерични масла и е добър източник на антиоксиданти. Поради своя произход, розмаринът обикновено се използва в средиземноморската кухня и е основна съставка в италианските подправки. Можете да го използвате, за да добавите аромат към супите, сосовете на доматена основа, хляба, и високото съдържание на протеини в храни като месо, говеждо и агнешко месо.

Розмаринът може да помогне за детоксикация и вкусови промени. Има благоприятно действие при лошо храносмилане, метеоризъм и други храносмилателни проблеми, както и при загуба на апетит.

Куркума

Куркумата придава жълт цвят на кърито и му оставят своя отличителен вкус. Куркуминът е активната му съставка, именно това съединение е богато на антиоксидантни и има редица противовъзпалителни свойства, които защитават тялото от развитие на ракови болести.

Чили чушки

Чили чушките съдържат капсаицин (това е съединение, което облекчава болката). Когато капсаицинът се прилага локално върху кожата, той освобождава химикал, наречен субстанция Р. При продължителна му употреба болките в областта намаляват. Това не означава, че трябва да втривате чили чушки, в болезнените области. Те трябва да се използват много внимателно, понеже могат да причинят изгаряния, ако не влязат в контакт с кожата.

Ето защо ако имате болки и искате да използват Чили чушки, се консултирайте с онколог или лекар за предписване на крем, който съдържа капсаицин. Тези кремове показват доста добри резултати при лечение на невропатична болка (остра, шокираща болка) след операция за рак.

Друго благоприятно действие на лютите чушлета е способността им да помагат при лечение на нарушено храносмилане. Голяма част от проучванията обаче показват, че употребата на малки количества от лютите чушки може да понижи симптомите на стомашно разстройство.

Чесън

Чесън има високо съдържание на сяра и е добър източник на аргинин, олигозахариди, флавоноиди и селен, които са полезни за здравето. Активното съединение на чесъна е алицин, той му придава характерен мирис и се получава, когато чесънът се нареже, натроши или повреди по друг начин.

Няколко проучвания показват, че консумацията на чесън намалява риска от рак на стомаха, дебелото черво, хранопровода, панкреаса и гърдата. Чесънът може да ни предпази от рак като инхибира бактериалните инфекции и образуването на канцерогенни вещества, насърчава възстановяването на ДНК и индуцирането на клетъчната смърт.

Чесънът подпомага детоксикацията, подсилва имунната система и може да помогне за намаляване на кръвното налягане.

Мента

Ментата се е използвала в продължение на хиляди години при облекчаване на газовете, нарушеното храносмилане, спазми и диария. Тя помага при симптоми на синдром на дразнимото черво и хранително отравяне. Мента облекчава стомаха и подобрява потока на жлъчката, което позволява на храната да премине през стомаха по-бързо.