Потвърждава се тенденцията на затихване на епидемията у нас, тъй като новите случаи са 76, а PCR тестовете над 4300 или се запазват под 2% положителните.
Над 2 пъти повече излекувани от нови заразени на 31 август
Същевременно излекуваните са с над 2 пъти повече, отколкото са новите случаи на заразяване. Докладвани са 170 преборили инфекцията за 31 август, като общият им брой нараства до почти 11 500.
Активните случаи пък намаляват до 4154, а месец август приключва с достигане на потвърдените с COVID-19 общо 16 266, а на 1ви август информационната система е отчела 11 836 с натрупване.
Това прави под 5000 случая за 30 дни или средно под 200 дневно. За сравнение на 1 юли общо установените с COVID-19 са малко под 5100 или нарастването е с над 6000 случая месечно, което потвърждава и твърденията на д-р Кантарджиев за затихване на епидемията.
Показателни са данните с натрупване, през август заразените с коронавирус са по-малко у нас, отколкото през юли.
През август най-много нови случаи са отчетени на 5-ти, когато е преминат прага от 300, това обаче е еднократно, докато през юли на 3 пъти новозаразените прехвърлят тази стойност.
Най-малко активни случаи от повече от месец
При активните случаи отчетената от информационна система стойност е най-ниската от 17 юли, когато са били последно 4112 и след това повече от месец поддържа нива на реално заболелите около и над 4200, като пикът е от 7-ми август с над 5200 активни случаи.
Случаите на летален изход, при които има връзка с COVID-19 през август са 244, като нарастването е от 385 на 1ви до 629 на 1ви септември, когато се отчита нещо като нов бум от 16 случая.
Не е изключено да се касае за данни с натрупване, които не са обявени през почивните дни, очаква се през днес през деня да се направи уточнение.
През юли починалите, при които може да се проследи връзка с COVID-19 са доста повече, отколкото през юли, когато са били малко над 150.
През юли единствено на 29-ти случаите на летален изход за ден прехвърлят двуцифрена стойност и са 13, толкова са и на 4-ти юни.
Защо все в понеделник жертвите на COVID-19 са най-много
Прави впечатление, че през август все най-много починали се регистрират в данните от понеделник, които излизат във вторник в малките часове в информационната система.
В обявените данни за 3-ти август починалите са 16, на 17-ти август са 14, отново от понеделник. Рекордът от 18 на ден починали са пак от понеделник, 24 август, за който ден е ясно, че са били с натрупване, тъй като бе потвърдено от главния държавен здравен инспектор.
Може би нещо сходно се е получило и на 31-ви август, но все още няма потвърждение за това.
Общият брой на направените PCR тестове се очаква още през тази седмица да прехвърли прага от 420 000, така на 1 млн. души ще се падат по около и над 60 000 теста.
Незначително покачване на приетите в болница
Най-важният показател, който винаги се следи с повишено внимание сочи към леко нарастване на хоспитализираните – от 726 на 727, като това е нетна стойност – разлика между изписани и приети в болница с COVID-19.
Заболелите в интензивни отделения се увеличават съвсем малко – от 63 на 65, което може да е определи като допустимо отклонение.
Разбира се, винаги е тревожно, когато се стига дотам, че болен от COVID-19 се наложи да бъде прехвърлен в интензивно отделение, тоест се стига до влошаване на състоянието.
Затишие на епидемията, само в София и Стара Загора над 10 нови
По области ситуацията, предвид малкото заразени се характеризира по-скоро със затихващо разпространение на вируса.
Най-много нови заразени отчита най-населената община у нас Столична, но те са малко над двуцифрения праг и са 11 за изминалото денонощие.
На второ място се нарежда област Стара Загора, където новите са 10, а общо са сравнително малко на фона на близо 1400 установени в Пловдивско.
Най-близо до прага от 10 заразени е област Варна, където новите са 9, а общо се увеличават до 1234.
И след Варненско е съседната област Добрич със 7 нови заразени. Област Пловдив е на 4-то място, новите заразени са 6, а общо потвърдените се увеличават до 1395 и по този показател областта е на 2-ро място след София-град.
С 5 нови заразени с коронавирус е съседната на област Пловдив Пазарджик, откъдето буквално пламна България. Може да се каже, че от голямото огнище в Сърница тръгна дифузното разпространение на вируса в страната след затишието, което се наблюдаваше в края на май и началото на юни.
Толкова, колкото и Пазарджик заразени отчита и област Шумен, където в община Каолиново през юни се бе формирало голямо огнище на коронавирус, но то бе потушено сравнително бързо.
С по-малко от 5 нови заразени са редица области. С по 4 са областите Благоевград, където след продължителния бум най-накрая се наблюдава спад, и област Русе.
Област Хасково остава слабо засегната, макар че е гранична
С 3-ма нови заразени е област Хасково, която остава сравнително слабо засегната от разпространението на коронавируса, тъй като общо потвърдените са 184.
В състава на областта на 11 общини, като най-голяма е тази, в която е административния център Хасково с население от близо 100 000 души, а в цялата област живеят над 200 000 души.
Това е предпоставка за разпространение на COVID-19, но засега остава сравнително слабо засегната от епидемията, макар и да съществуват рискове, тъй като областта се явява гранична с Гърция и още повече с Турция.
При медицинския персонал нарастването е с 10 случая, което означава над 10% от новите заразени са лекари, медицински сестри или санитари.
4-ма лекари са заразени с COVID-19 за изминалото денонощие, 3 медицински сестри, 2-ма санитари и 1 един от категорията друг медицински персонал.
Разликата при лекарите е съответно от 308 на 312, при медицински сестри от 298 на 301, при санитарите от 134 на 136 и в категорията други от 125 на 126.