Психолози от Университета на Охайо твърдят, че номофобията, страхът да останем без телефон е свързана най-често се развива при хора с чувство за собствена непълноценност и хронична тревожност.

Защо се развива номофобия и как е свързана със самооценката

В изследването участвали 495 португалци на възраст от 18 до 24 г. Всички те съобщават, че използват своя телефон от 4 до 7 часа дневно и основно с него преглеждат социалните мрежи.

Оказва се, че мъжете и жените с еднаква честота страдали от номофобия. Също рискът от развитие на това състояние не е свързан с възрастта или с начина на живот на човек.

Само образованието и общуването с хора играе роля – защитна – колкото по-образован е човек, толкова по-добри са взаимоотношенията му с близки и приятели, толкова е и по-нисък рискът от номофобия.

По данни от проведено проучване се установява, че един от ключовите рискови фактори е времето за използване на устройството – колкото повече човек си ползва телефона, толкова повече преживява неговото отсъствие.

Как измерва вманиачаването по мобилния телефон

Освен това се оказва, че колкото повече участниците страдали от неувереност в себе си, повишена чувствителност към мнението на околните и маниакални идеи, толкова повече те се бояли да не се окажат без своя смартфон.

Степента на вманиачаване/маниакалност се измервала при проучването чрез въпроса „Колко често проверявате и препроверявате извършваните от вас действия?”

Интересно е, че много тревожни хора смятат своя смартфон за средство за управление на стреса.

И ако такъв човек се намира далеч от телефона или са го сложили да се зарежда, а на тях им се е наложило да излязат, то нивото на стрес при тях рязко нараства.

Мобилните устройства ни съпътстват навсякъде в ежедневието, но може би било добре да опитаме един от седмицата да прекараме без тях, например, да отидем някъде по-далеч, например, от мястото, където живеем и да се върнем в края на почивните дни.

Така ще проверим дали толкова ни трябва наистина телефона или сме по-добре без него.