От оперативния щаб съобщиха за рязък спад на броя на новите заболелите до 13 за предходните 24 часа и това се дължи на наложените строги противоепидемични мерки.

Улиците у нас са пълно, затова да се очаква ново нарастване на заразените

Изразиха обаче притеснение, че прекалено много хора са по улиците и това може да доведе до ново нарастване на броя на заболелите в близките 1-2 седмици.  

Повдигнат бе въпроса на точността на термокамерите, които са поставени по входовете на редица държавни институции, тъй като немалко от тях показват плашещо висока температура на тези, които влизат.

Причината е, че най-точните термокамери струват по няколко десетки хиляди лева, а тези, които са закупени са доста по-евтини и дават отклонение, които достига до 2 градуса. СЗО също ги отхвърля като метод за диагностика, неточността стига до 80%.

Все още не е налице трайна тенденция за траен спад на новите заболели, тъй като 1 ден са по-малко, на следващия ден са повече, така е и във всички държави, в които епидемията отшумява или поне така изглежда.

Противоепидемичните мерки най-вероятно ще бъдат удължени

Затова по всички личи, че днес заповедта за въвеждането на противоепидемичните мерки ще бъде допълнително удължена, най-вероятно до края на извънредното положение.

Изследваните проби за последното денонощие за близо 500 и стана ясно, че масовото тестване на Банско за момента се отлага, тъй като се очаква доставка на тестове, а това най-вероятно ще стане в началото на следващата седмица.

Общият брой на направените тестове надхвърля 18 000. Спазват се всички препоръки на СЗО и на Европейската комисия относно на това кои са групите лица, които трябва да се тестват.

Днес ще бъде направено тестване на служителите на Домашния социален патронаж на Столична община.

За последното денонощие няма регистриран смъртен случай, макар и да има съмнения, тъй като се е стигнало до летален изход в УМБАЛ Александровска и ще бъде направен тест, симптоматиката е била сходна с тази при COVID-19.

От щаба разясниха, че броят на излекуваните, които се изнасят като информация, отразява само тези, които са били хоспитализирани, на останалите, които са на 28-дневна карантина не се правят 2 теста за потвърждаване на оздравяване.

Сега се събира информация и съвсем скоро ще бъде съобщено колко реално са излекуваните. Това означава, че активните случаи са по-малко, отколкото се изнася като информация.

Добрата новина е, че двама души – лекарка от ИСУЛ и военен от Пловдив са успели да излязат от интубацията и състоянието им към момента е стабилно. Имат всички шансове да се възстановят напълно.

На брифинга бе отказана информация относно това в кои квартали или райони са най-много заразените, но от оперативния щаб посочиха, че София е най-голямото огнище на COVID-19. Почти 2/3 от заразените са в столицата.

По повод наличния капацитет на болниците да поемат болни от COVID-19, които са в тежко състояние и се налага интензивно лечение, стана ясно, че има достатъчно легла.

В момента няма натоварване на лечебните завадения заради коронавируса, във Варна и в Бургас по-малко от 10 постъпилите за болнично лечение с коронавирус. Общият брой на хоспитализираните с коронавирусна инфекция е 230 според последната информация.

Значително нарастване на смъртността във Франция, над 1300 за ден

В Европа за изминалото денонощие най-много случаи на летален изход за денонощие има във Франция над 1300, а с близо 900 е Великобритания, където има и потвърдени над 4300 случаи.

Италия, сякаш вече се отърсва от епидемията, но правителството в Рим удължи мерките за национална карантина до 2 май. Новите заболели намаляха до средно около 4000-4500 дневно, но смъртността остава висока.

Според представените данни натоварването и в болниците намалява, като Италия към момента е единствената държава, в която се отчита спад на заразените в тежко състояние – до 3600.

В Германия броят на заразените се увеличава с близо 5000, смъртността нараства с 258 случаи на летален изход, като болните в тежко състояние са повече, отколкото в Италия бяха при разгара на пандемията.