Британски изследователи установиха, че кожата, предразположена към появата на пъпки в тийнейджърска възраст, в бъдеще изглежда по-млада, отколкото при хората със здрава кожа. Те смятат, че клетките на този тип кожа имат генетична защита от стареене.

Ако вашата дъщеря или син-тийнейджър страдат от т.нар. младежки пъпки, можете да ги успокоите – непривлекателната и мазна кожа днес в по-зряла възраст ще предизвиква завист у техните връстници.

Докато техните бивши съученици ще се оплакват от появата на гъши около устата и други бръчки, тяхната кожа, по-скоро ще съхрани младостта и блясък, който кара човек да изглежда наистина здрав.

Британско изследване показва, че клетките в тийнейджърска възраст с акне имат специфична защита от стареене в зряла възраст.

Учени изучавали краищата на хромозомите, за които е известно, че се наричат теломери, които защитават ДНК в тях от увреждане, също както капсите на връзките на обувките предотвратяват тяхното разпадане.

Изследователите предполагат, че тези структури работят като биологичен часовник – когато теломерите стават по-къси, остаряваме, а когато станат съвсем къси, незащитените клетки просто загиват.

Предходни изследвания показват, че мъжете и жените с дълги теломери обикновено са биологически по-млади, отколкото хората на същата възраст, но с по-къси теломери.

Последните се смятат за толкова важни, че преди 7 години техните откриватели бяха удостоени с Нобелова награда по медицина.

В рамките на изследванията били измерени теломерите в белите кръвни клетки на повече от 1200 участника, ¼, от които страдали от акне.

Като се установило, че по-дълги теломери имали тези, които страдали от акне в юношеските си години. Освен това съвкупността от гени, участващи в клетъчната смърт бил по-малко активен при участниците, страдащи от акне.

Дерматолози отдавна са забелязали, че кожата на хора с акне по-късно започва да става суха, да изтънява и да се покрива с бръчки.

Водещият изследователи д-р Симон Сиберо казва, че резултати всъщност показват, че причината може да бъде свързана с дължината на теломера, която се различава при страдащите от акне, което означава, че техните клетки може и да са защитени от стареене.

Съавторът на проучването доктор Вероник Батай добавя, че по-дългите теломери могат да са един от факторите, обясняващи защитата от преждевременно стареене на кожата при хора, които по-рано са страдали от акне.

Предходни изследвания също показват, че хората в зряла възраст с голямо количество бенки също могат дълго да изглеждат по-млади от своите години.

Според изследователите, по-нататъшните изследвания на този генетичен процес могат да доведат до създаването на нови подмладяващи акне-препарати и процедури.

Авторите на изследването обаче не коментират появата на т.нар. младежки в по-късна възраст.

За юношеската възраст, както става ясно от изследването, е напълно нормално да се появяват пъпки, дори може да се каже, че е един приятен страничен ефект на преходната възраст.

Друг е въпросът обаче, дали същото защитно действие на младежките пъпки се проявява и при появата им след 35-40 години, като най-често това се случва при жените.

Най-вероятно не, защото тогава появата на младежки пъпки свидетелства за хормонални нарушения – най-често повишени нива тестостерона, които налагат консултация с ендокринолог, който първо трябва да назначи изследвания и впоследствие препарати за регулация на хормоналното равновесие.

Като огромното количество замърсители в околната среда създават условия за хормонални нарушения.