Може би една от разпространените нозологии сред детското население е глистната инвазия.
Децата са по-предразположени на глистна инвазия поради определени особености – продължителен престой на детски площадки, контакт с животни, мръсни играчки, слабост на стомашно-чревната бариера, честото гризене на нокти и т.н.
Какво да се направи в случай на инфектиране?
Статистика и пътища на предаване на инфекцията
С голяма честота заболяването се открива от 2 до 5 години. Заразяването се случва по фекално-орален път – чрез мръсни ръце.
Глистите могат достатъчно дълго да се намират в околната среда – в почвата, в пясъка, по играчките, поради микроскопичните размери и устойчивостта към различни фактори рискът от заразяване е доста висок.
Днес почти във всяко семейство има домашни любимци, и отделяйки с изпражненията различни паразити, последните могат да останат по козината на животното, след контакт с такива животни и се заразява и човекът.
Децата най-много контактуват с животните, като ги целуват, галят ги и активно си играят с тях, и в семейството всячески се отказват да вярват в това, че животното може да представлява опасност.
В детските градини, яслите и училищата шансовете от разболяване нарастват заради тесния контакт с децата.
Диагностика на хелминтозите
Диагнозата се основава на резултатите от лабораторно-инструменталните изследвания и клиничната картина. При много деца паразитите се откриват при случайно изследвания – например, при изследване на изпражненията за яйца от глисти.
В острата фаза на хелминтозите в клиничния анализ на кръвта се наблюдават следните изменения – еозинофилия, повишена концентрация на директния билирубин, увеличаване на показателите на чернодробните трансминази.
За наличие на паразити, фрагменти, ларви и яйца изследват следните биологични материали – фекалии, кръв, урина, съдържимо в дванадесетопръстника, жлъчка, храчки, мускулна тъкан, ректална и перианална слуз.
Доколкото паразитите се отделят с изпражненията не във всеки стадий от своето развитие, за получаване на достоверен резултат е препоръчително фекални проби да се дават 3 пъти през 3-4 дни.
Ентеробиозата се открива при установяване на острици в материала, взет от перианалните гънки при помощта на шпатула, тампон или отпечатък с използване на залепваща се лента.
Хелминтите, паразитиращи в черния дроб и жлъчните пътища, а също и в панкреаса, се установяват с проба от дуоденално съдържимо и жлъчна течност.
За уточняване на локализация на процеса също се провежда ултразвуково изследване на органите на коремната кухина.
Лечение на паразити
Задължително условие за успешно лечение е съблюдаването на общите хигиенни мероприятия – ежедневна смяна долното и спалното бельо, внимателно подмиване на детето преди лягане и след събуждане, редовно рязане на ноктите.
Най-опасни що се отнася до реинвазията от втория и третия ден на лечението, когато се отделят най-голямо количество яйца.
Специфични препарати е целесъобразно да се приемат по време и след хранене.
Повторен курс се провежда след 12-18 дни.
Освен специфична терапия, се назначава специална диета, способстваща за елиминация на причинителя, такива са орехите и настърганият морков и сокът от морков, а също и чесънът, тиквеното масло.
Мерки за профилактика
Важно е да се възпита у детето потребност от спазване на хигиенни правила, което има значение за профилактика не само на глистно-протозойни инвазии, но и като цяло за подобряване на социалния статус на всеки човек.
В детските общности се допуска дехелментизация на често боледуващи децата, и такива с маниакални състояния – които си гризат ноктите.