Анекдот за алкохола при простуда: „Как предпазвате вашия мъж от вредните микроби? Опитайте водка! 50 грама преди хранене ще го защити от всички известни микроби. А 100 грама от всички неизвестни“.
А сега шегата настрана С2Н5ОН от отрова със забавено действие, разрушаващо здравето на човека. Алкохолът е отрова за всяко живо същество. Дори в малки дози оказва вредно въздействие върху умствените способности на човека. И не само на умствените.
Полза и вреда от алкохола по време на простуда – дозата определя ползата
Попадайки в кръвта, черният дроб, гръбначномозъчната течност и главния мозък. Алкохолът води до нарушаване на много функции на организма и развитие на атрофични процеси на практика във всички органи.
Дори при хората, употребяващи спиртни напитки в умерени количества и само ако има случай, се развиват необратими разрушителни процеси в кората на главния мозък. Намалява и синтеза на инсулин, забавя се синтеза на структурни и ензимни белтъци, потиска се процесът на регенерация на тъканите на клетъчно ниво. И това съвсем не е пълният списък с неблагоприятни последствия от действието на етиловия спирт.
Но, според известният швейцарски химик и лекар всичко е отрова и лекарство едновременно, и дозата определя кое какво е.
Според изследване на университета Пенсилвания, 1 уиски от 50 мл или голяма бира, около 500 мл, не помага на хора, които вече са се разболели. Но пък предпазва хората, които са изложени на вируса.
Защо „терапевтичната доза“ алкохол дава положителен ефект, изследователите не коментират. А, действително, защо?
Каква е тайната на алкохолната терапия на простудата?
Навярно се дължи на дезинфекциращите свойства на спирта, и изпитата чаша водка неутрализира попадналите вируси и микроби в устната кухина. В този случай няколко глътки твърд алкохол е профилактика на възможно заболяване.
Но това по никакъв начин не означава, че лечението на простуда с алкохол е наистина възможно.
Не е възможно. Лекарите казват, че в резултат на въздействието на алкохола, на вече възпалената лигавица на гърлото отокът ѝ се увеличава, и това усилва възпалението. Освен това, алкохолът действа като диуретик и обезводнява организма. Пресушените лигавици са много по-предразположени към инфекции. При повишена температура алкохолът е категорично противопоказен, тъй като при наличие в организма на инфекции повечето органи страдат от образуваните от микробите токсини, които попадат в нашата кръв.
Но защо все пак чаша водка може да предотврати възможна простуда? Подчертаваме – няма да излекува, а ще възпрепятства началото на заболяването.
Може би сработва някакъв друг, биохимичен механизъм на човешкия организъм? Например, способността на алкохола да променя алкално-киселинното равновесие в кръвта в посока киселинност.
В нормално състояние киселинността на кръвната плазма е 7.37-7.43 рН. По време на заболявания, при физически претоварвания и въздействие на множество други неблагоприятни фактори нивото на киселинност в кръвта се измества в посока подкисляване.
Това е реакция на възпаление, която се проявява и при простудно заболяване. Понижаването на рН създава условия за ускорено образуване на интерферон, който може да неутрализира вируси.
Повишаването на pH спомага за увеличаване на проницаемостта на малките капиляри и на клетъчните мембрани, което стимулира усвояването на кислород в организма и активизира обмяната на веществата. Тоест организмът започва усилено да се бори със заболяването. А когато тази борба приключи, киселинността в кръвта се връща към нормата.