Специфични антитела, образувани от имунната система на животните от семейство Камилови, не позволяват на коронавируса да прониква в клетките.
Очаква се статията на група учени от Университета на щата Тексас и в Белгия да бъде публикувана на 5 май в списание Cell, а засега е достъпен неин предварителен вариант.
Антитела от лама могат да сложат край на COVID-19 пандемията
Джейсън Макмилън и неговите колеги от 2016 г. се занимават с изучаването на имунната реакция, възникваща в организма на ламите в отговор на два други коронавируса, SARS-CoV-1 и MERS-CoV, близки родственици на виновника на настоящата пандемия – вирусът SARS-CoV-2.
Основен участник в експеримента, оказал се неочакван и за самите учени, става ламата Зима /Winter/, която досега живее във ферма в Белгия.
Учените установяват, че в отговор на нахлуването на вируси и бактерии в имунната система на ламите, а също и на други животни от семейство Камилови, например, Алпака, което наподобява на голяма овца, образува два типа антитела – едни от тях са аналогични на човешките антитела, а размерът на втория тип е приблизително ¼ от размера на антителата на първия.
Тези малки антитела се наричат нанотела, и те, както показват, експериментите, могат плътно да се прилепват към шиповидни белтъци на повърхността на коронавирусите. С тяхна помощ те проникват в клетките, като така преустановяват инфекцията.
В случая с новия коронавирус нанотелата, макар и да се прикрепват към шиповидните белтъци, връзката не е особено стабилна . Затова изследователите чрез метода на генното инженерство създават две копия нанотела и създават ново антитяло.
Лабораторните експерименти показват, че тази молекула плътно се съединява с шиповидните белтъци SARS-CoV-2 и ефективно блокира процеса на проникване на вируса в клетката, като така напълно го неутрализира.
Започват предклинични изпитвания и надежди за тестване на хора
Сега екипът от учени се подготвя за предклинични изпитвания на антитела на лами, с надеждата, че на следващ етап ще започнат и изпитвания с хора.
Целта на учените е, колкото се може по-бързо да се създаде препарат, който би могъл да помогне в началните стадии на заразяване.
Ваксините осигуряват профилактика на заразяване, а терапията с помощта на антитела действа по друг начин. Дава се на човек, който вече е заразен и ефектът настъпва незабавно.
Тази терапия е предназначена, за да способства за по-бързо оздравяване, да предотврати тежко протичане на болестта.
Терапията с антитела може да се проведе с помощта на небулайзер или инхалатор, което ще позволи антителата да стигнат директно до дихателните пътища, които в най-голяма степен са подложени на атака на вируса.