Проф. Радка Аргирова, един от най-добрите български вирусолози, коментира твърденията, че страната ни по отношение на развитието на епидемиологичната обстановка се намира във втора вълна.
Защо настоящото покачване на заразените не е втора вълна
Според нея това не е отговаря на действителността, а сме по-скоро в истинския пик на коронавирусната инфекция, който успешно беше задържан в началото, когато бяха по-строгите мерки и българите бяха по-притеснени за здравето си и съответно ги спазваха повече.
У нас епидемията не е затихвала, тъй като новите заразени не са падали до нула, за да може да се твърди нещо подобно.
Освен това в България много по-малко от заболелите стигат до тежко състояние, което налага да бъде провеждана интензивна терапия, това е сравнено с данните, които се докладват по света.
У нас около 8% от всички заболели са на интензивна терапия, докато по света около 12-15%, което означава, че опасността от претоварване на болниците не е толкова голяма.
Точно тези случаи, които са в тежко състояние, бяха и основното притеснение, у нас има достатъчно болнични легла, но оборудваните реанимации са малко, тъй като лечебните заведения насочиха усилията и средствата си към други „по-печеливши” направления на медицината, за които НЗОК плаща повече.
В разгара на епидемията у нас и по света предстои да се направи преоценка на това разбиране и не само България, но и всички държави в Европа, ще трябва да поддържат повече реанимации и инфекциозни отделения, дори и при спокойно време.
Сравнение между коронавируса и пожарната безопасност
Може да се направи сравнение с поддържането на Дирекция „Пожарна безопасност”, да, може невинаги да избухват пожари, но трябва постоянно да се осигуряват възнагражденията на служителите, както и материалната издръжка на пожарните служби в страната от бюджета на МВР.
Ако избухне пожар, трябва да има максимална степен на готовност за неговото бързо овладяване.
Сравнението не е съвсем точно, но все пак онагледява до известна степен какво се случва и когато избухне епидемия от непознато вирусно заболяване, макар и веднъж на неизвестно колко години.
Това, за което се говореше в началото на епидемията у нас през март, когато всички бяха притеснени, тъй като не беше ясно какво ни предстои и ситуацията в Италия, където болниците бяха препълнени ни изглеждаха наистина плашещо, дори и за управляващи и Оперативен щаб, на практика се реализира сега.
По-голямата част от мерките отпаднаха, като те вече не бяха със задължителен характер и затова съответно се стигна до същинския пик на епидемията, като се откриват и много повече заразени, заради по-масово тестване.
5 са заразените медици, пламна и област Бургас
От здравно министерство допълват тази сутрин данните, които обнови информационната система снощи. Става ясно, че от за последните 24 часа са заразени 5 медицински лица, като 1 от тях е лекар, 2 са медицински сестри, единият е санитар и последният е причислен към категорията друг медицински персонал.
По повод 4-те жертви, при които е потвърдена коронавирусна инфекция, то се установява, че се касае за много млада жена – едва на 38 години, която, за съжаление, е с множество придружаващи заболявания, втората жертва е мъж на 74-годишна възраст, който е с диабет в анамнезата, третата е жена на 73 години, за която не се съобщава дали страда от хронични заболявания, 4-та е отново жена на 61 години, при която е установено сърдечно заболяване.
От информацията съобщена от община Бургас, поради 15 нови заразени през изминалото денонощие или на второ място след София-област, стана ясно, че се е формирало огнище в заведение в гр. Царево, като там заразените са 7, като всички са с настоящ адрес в София.
Информационната система записва по настоящ адрес заразените, затова може да са към софийските бройки или да са обявени от РЗИ-Бургас, както по всяка вероятност е направено.
В морските общини са 4/5 от новите заразени в Бургаско, ако трябва да направим обобщение – 7 в община Царево и 3-ма от община Несебър, 2-ма са от община Бургас.
За щастие, при всички инфекцията минава леко и не се е налагала хоспитализация.