Днес се състоя заключителна пресконференция на проведеното изследване в Пловдив, чиято цел бе установи колко хора са с антитела в града.
Изследването за антитела разкрива близо 99% без срещу COVID-19
На него присъстваха областния управител, представители на специално сформирания областен експертен съвет, както и главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Равносметката е, че малко над 1% от участвалите в тестването са с антитела или 12 от над 1100 души, което показва, че пловдивчани са почти беззащитни срещу COVID-19.
Д-р Кунчев посочи, че затварянето с въведените строги противоепидемични мерки у нас, които бяха повече от 2 месеца, от 13 март до 6 май, макар и да спомогна за избягване на рязко покачване на заболеваемостта и висока смъртност, както в Швеция, доведе до това, че твърде малко хора са се изложили на вируса и съответно нямат защита срещу него.
Разбира се, това не може да се твърди със сигурност, тъй като все още не е ясно дали при всички заразяването, макар и безсимптомно, води до образуването на антитела или се формира клетъчен имунитет, който при такова изследване не може да се установи.
Направи сравнение с ваксинацията против хепатит В и проведените след няколко години изследвания за антитела, те показват, че макар и ваксинирани хората са без защита, поне на пръв поглед.
Това обаче се оказва, че не е така, тъй като формирала защита на клетъчно ниво срещу вируса и съответно заразяване не може да стане.
Ентусиазмът на студенти по медицина помогна за изследването
Имунологията е много сложна наука и затова твърденията, че щом човек няма антитела не е защитен, съвсем не са сигурни, още повече, че информацията, която е налична за този вирус е много малко.
Д-р Кунчев и областният управител благодариха за ентусиазма, който са вложили младите стажант лекари, които са свършили работата по набирането на доброволци. Буквално те са звънели по вратите на домовете, които са били избрани за участие.
Не са предявявали претенции, че са почивни, празнични дни, а са канили хората да участват.
Д-р Кунчев даде се разбере, че повече няма да се налагат строги ограничителни мерки, тъй като икономиката няма да издържи, всичко ще се срине, както знаем днес всичко зависи от крайното потребление, а когато хората са без пари и без работа, то тогава няма да харчат.
Оттам се получава верижна реакция, която ще удари и сектор Държавно управление, ще бъде застрашено финансирането на основни обществени системи.
Главният държавен здравен инспектор даде препоръка при поддържане на температура от 37,5-6 градуса да се направи изследване за коронавирус, тъй като това може да е признак на леко и почти безсимптомно протичане.
В такава ситуация е важна изолацията на болния. Това всъщност е и един от големите проблеми на коронавирусната инфекция, за която поне у нас е ясно, че отслабва или поне има такива данни, протича твърде леко, което създава предпоставки за разпространение.
Ако протичаше по-тежко, то болният би се прибрал у дома и щеше да търси медицинска помощ, но ако когато не усеща какво му се случва, няма как да бъде обвиняван, че не е потърсил личния си лекар.
Малко над 58 000 лв. е струвало изследването в Пловдив
Д-р Кунчев разкри, че за проведеното в рамките на месец изследване са изхарчени около 58 000 лв., което е близо 10 пъти по-малко, отколкото струват подобни изследвания в Западна Европа, като цената там е в Европа.
Основното перо на разходите са за тестовете и за реактивите, останалото е доброволен труд, главно от стажант-лекари.
Предстои провеждането на такова проучване, то вече се подготвя в Бургас, като там се предвижда тестване на повече хора, надеждите са там да бъдат открити повече с антитела.
По повод подозренията, че в кв.Столипиново, както и в Аджисан махала, където живеят предимно ромски общности, са скрити огнища, областният управител заяви, че от тестваните над 20 семейства, не са установени такива не само с положителни проби за COVID-19 не са имали антитела.
Благодарности бяха изказани към катедрите по Микробиология, Епидемиология и Социална медицина на МУ Пловдив.
Областният управител посочи още, че УМБАЛ Св. Георги ще остане да приема евентуално заболели от COVID-19, а останалите болници вече възобновяват нормалната си лечебна дейност.
От 104 потвърдени случая на COVID-19 в Пловдив, 90 са излекувани, 14 са активни, като една брой е объркана, касае се за жена, която е от град Дупница по настоящ адрес и ще бъде прехвърлена към заболелите в област Кюстендил.
Последните 2 случая в областта от изминалото денонощие са на баща на 23 години и син – на 9 месеца, като и двамата са без симптоматика. Бащата е контактен със заразен от град Сърница.
Д-р Кунчев се похвали, че огнищата в Доспат и Пазарджик са ликвидирани.
Областният управител заключи, че проведеното изследване показва, че мерките, които са били предложени от Оперативния щаб и съответно приложени по области са били правилни.