Болките в корема при малките деца могат да се определят като сравнителни често срещано явление, което може да има разнообразни причини, вариращи от напълно безобидни до доста сериозни.

За да можете да реагирате правилно на ситуацията е важно да познавате възможните причини и разликите в симптоматиката, което на свой ред ще ви помогне да реагирате по-адекватно и да сте наясно кога да потърсите лекарска помощ.

Възможни причини за коремна болка

Болките в корема при децата могат да бъдат предизвикани от различни фактори, вариращи от безобидни до сериозни състояния. Основните причини за подобни оплаквания са следните:

Храносмилателни проблеми

Сред най-често срещаните причини за поява на коремни болки при децата са различните по вид храносмилателни проблеми.

Запекът е един от най-често срещаните виновници за поява на болки в корема при децата. Това може да се забележи от родителите ако детето има трудности с изхождането или се оплаче от това, че изпражненията са твърди и сухи.

Газове и подуване са друг често срещан виновник за появата на болки в стомаха. Натрупването на газове в стомаха и червата действително може да предизвика доста сериозен дискомфорт.

Непоносимост към определени храни като лактоза или глутен също може да доведе до болки в корема, диария или подуване.

Инфекции

Освен храносмилателните проблеми, друг много често срещан причинител на болки в корема при децата са инфекциите.

Стомашно-чревните инфекции могат да са както вирусни, така и бактериални, като могат да предизвикат симптоми като болка, диария, повръщане и повишена температура.

Пикочните инфекции също могат да причинят болка в долната част на корема, макар това да се случва по-рядко в сравнение с изброените до сега.

Остри състояния

Апендицитът е типичен пример за остро състояние, което може да причини болки в корема. Болката при апендицит обикновено започва около пъпа и след това се премества в долната дясна част на корема.

Често пъти може да бъде съпроводена с други симптоми, като например повръщане, загуба на апетит, повишена температура и цялостно усещане за дискомфорт.

Има и други състояния, протичащи с болки в корема. Много често зад подобни оплаквания стоят психологически фактори като стрес и тревожност.

Те могат да предизвикат физически симптоми като болка в корема не само при възрастните, но и при малките деца, които имат много по-чувствителна нервна система.

Как да постъпите при болки в корема

Първоначалните действия, които трябва да предприемете, са по скоро рутинни. Наблюдавайте симптомите и обърнете внимание на това дали има и други симптоми като повръщане, диария, повишена температура, промени в апетита и настроението.

Осигурете на детето комфорт и му позволете да си почива, като си лежи в удобна позиция. Препоръчително е да му предложете лека храна, без да го храните против волята му, а също така не бива да забравяте и пиенето на течности.

Ако детето има гадене или повръща, избягвайте твърдата храна. Предпочитайте да му давате твърда храна докато състоянието му не се подобри.

Кога да потърсите лекарска помощ

Ако болката в корема е силна и продължителна, особено ако е локализирана в долната дясна част на корема, не отлагайте и потърсете лекарска помощ.

Ако болката е придружена от допълнителна симптоматика, като повръщане, диария, висока температура, кръв в изпражненията или урина, също е важно да се обърнете към лекар.

Важно е да се обърнете към лекар и ако детето изглежда необичайно отпаднало, раздразнително или объркано, както и ако болките в корема са чести и не могат да бъдат обяснени с обичайни причини като запек или газове.

Важно е като родители да бъдете внимателни и да наблюдавате детето си за допълнителни симптоми и промени в състоянието му.

В случай на някакви притеснения, съмнения или ако симптомите ви изглеждат по-тежки, винаги е най-добре да се потърси медицинска помощ. С навременно и адекватно действие, проблемът може да бъде овладян и излекуван успешно.