На редовният брифинг на оперативния щаб тази сутрин бе съобщено за увеличаване на броя на заразените в съботния ден с 21, като прави впечатление малкия брой на направените проби.
С 50% по-малко проби за коронавирус през почивните дни
През делнични дни се правят над 500 проби, а в съботния ден са едва 220, и то въпреки че пресцентъра на областния управител на Пловдив, бе обявено, че е издадена заповед на здравния министър за разкриване на нова референтна лаборатория под тепетата. От тях близо 10% са положителни, което е доста голям брой като съотношение.
Не това бе акцентът на брифинга тази сутрин, на него присъстваха директорите на най-големите болници в София и призоваха всички граждани да спазват противоепидемичните мерки. Изразиха безпокойство от големия брой на хората по улиците в София в съботния ден.
В изявленията си те се опитаха да сплашат гражданите с примери от други държави, където ситуацията е много тежка.
Възможно е, ако не се спазват въведените мерки за национална карантина, да се стигне до недостиг на чували за починалите, както и да няма достатъчно места в хладилните камери на моргите.
Българите спряха да обръщат внимание на опитите за създаване на паника
Подобни похвати бяха използвани при предходни изявления за сплашване и създаване на паника и от Оперативния щаб с извозването на трупове на починали с COVID-19 с военни камиони. И да, първоначално наистина имаха ефект, създадоха по-голямо обществено напрежение.
Официалните лица – премиер и оперативен щаб би било редно с поведението си да вдъхват спокойствие на гражданите и усещане, че владеят ситуацията, а не да се превръщат в източник на фалшиви новини, с които всички декларират, че опитват да се борят.
Доказателствената база за новия вирус все още е твърде малка, че да се правят толкова категорични твърдения и сравнения по аналогия.
След вече месец извънредно положение обаче сякаш хората приеха ситуацията и спряха да обръщат внимание на постоянните брифинги и опитите за сплашване от страна на официалните лица. Възползват се от топлото време и излизат по улиците.
Затоплянето на времето – защо не се отчита от оперативния щаб
Следва да се отчита и обстоятелството и, че времето се затопли вече, не сме вече в климатичните условия, при които се развиваше пандемията в Италия, Германия и Испания.
Температурите се вдигнаха и излизането по улиците най-вероятно не би довело до разрастване на епидемията. Силното априлско слънце е фактор, който допълнително възпира разпространението на вируса.
За подобна корелация бе загатнато още в началото на епидемията в Европа и всички с надежда очакват летните месеци и по-топлите пролетни дни.
Дали от оперативния щаб се питат как би се разраснала епидемията, след като всички ресторанти, заведения, барове, училища, детски градини и университети са затворени.
Вирусът дойде от Западна Европа у нас, всеки рисков се поставя под карантина, последните данни, които бяха изнесени сочеха за над 25 000 карантинирани.
И ако предположим, че всички потенциално рискови лица са изолирани, то тогава откъде би могъл да дойде вирусът, че да почне да се разпространява из улиците.
Облекчаване на режима, заради задължителните маски
Задължителното носене на маски трябваше да се обвърже с облекчаване на режима на придвижване и създаване на възможност за използване на паркове и градинки и съответно да остане изискването за „струпване” на не повече от двама души на едно място.
Из социалните мрежи се дава пример с Швеция, където всички мерки са препоръчителни, ресторанти, заведения и барове не са затворени, но там хората са вслушват в препоръките, които дават от здравното министерство.
У нас гражданите, сякаш са загубили доверие в институциите и не изпълняват препоръките, които им дават, може би, защото смятат, че няма достатъчно аргументи за тях.
Повечето българи са достатъчно разумни да преценят, че едно излизане на улицата на разходка на чист въздух на открито в слънчево и топло време не би представлява толкова голям риск за тяхното здраве, отколкото стоенето у дома със седмици.
Да, в Западна Европа и в САЩ ситуацията е тежка, но условията, при които започна бурното разпространение на вируса са много по-различни, отколкото са сега у нас.