Още в петък в интервю пред БНТ главният държавен здравен инспектор д-р Кунчев разкри, че ще предложи удължаване на извънредната епидемична обстановка, като тогава се предполагаше, че ще бъдат поискани нови 15 дни, тоест до средата на август.

Извънредната епидемична обстановка ще е до 1 септември

Днес обаче премиерът обяви, че ще се съобрази с предложението на д-р Кунчев и извънредната епидемична обстановка ще бъде удължена до края на август.

Целта е да могат заповедите на здравния министър, които сега действат и очертават мерките за предотвратяване и забавяне на разпространението на COVID-19, да не загубят правното си основание.

По-важно е заповедите, които ограничават придвижването до определени държави и въвеждат някои допълнителни правила, също да бъдат приети на някакво основание.

Все пак Министерски съвет главен орган на изпълнителната власт не разполага с правомощия да налага ограничения на гражданите, без да има сериозно основание за това.

Синоними ли са „обстановка” и „положение”

До 13 май това беше извънредното положение, което е институт на Конституцията, а след това бе измислен института на извънредната епидемична обстановка, за която някои конституционни съдии спорят, тъй като „обстановка” и „положение” са синоними в тълковния речник, и затова измененията в Закона за здравето би следвало да бъдат обявени за противоречащи на Конституцията.

Това, разбира се, не е било възприето от мнозинството в Конституционния съд, тъй като ако бе направено, би се стигнало до огромен правен хаос, ще се окаже, че всички заповеди на здравния министър, издадени през последните повече от 2 месеца се базират на противоречащи на Конституцията разпоредби на Закона за здравето.

Затова и удължаването на извънредната епидемична обстановка, съгласно Решението на Конституционния съд, ще стане от здравния министър, а не от Министерски съвет, тъй като то съдържа текст в тази насока.

Разбира се, при подобряване на епидемиологичната обстановка до края на август, което се определя като малко вероятно, могат да бъдат отменени задължителните маски, но надали това ще стане по-рано от появата на ваксината.

Вирусът трудно би могъл да изчезне изневиделица, тъй като е много разпространен, отколкото предшественика му през 2003 г.