Зачеването е почти като лотария, някои е възможно с години да очакват чудо, а на други да им провърви от първия опит. Двойките с късмет са около 30%, така показва статистиката – 1/3 от всички планиращи успешно си зачеват бебе още в първия месец.
Колко средно време е необходимо за зачеване, кои от неочакваните причини могат да попречи на бременността и как да се справим с тях?
Цифри и факти – от месец до 2 години е норма
По данни на центъра за контрол и профилактика на заболяванията, повечето двойки, които активно планират деца, си зачеват бебе през първата година. Експертите посочват от кога може да се започне да се говори за безплодие:
- За двойки, в които жената е под 35 години, безплодието се нарича липса на бременност след година активни опити.
- Ако възрастта е над 35 години, то срокът се понижава до 6 месеца. И това не е, защото на тази възраст забременяването е по-лесно, обратно – рисковано е да се чака резултат.
Това не е диагноза, безплодието в такива случаи не е присъда, а повод да се направи консултация с лекар за назначаване на прегледи и изследвания във връзка с неуспеха.
Проверка на датите на фертилния прозорец, коригиране на честотата на опитите, храненето на двамата партньори, и да се потърси причина.
Необходимо е да се знае, че 5% от здравите двойки без видими причини стават бъдещи родители едва след около 2 години. И като цяло примерните шансове за зачеване на двойки без проблеми със здравето са следните:
- 30% в първия месец;
- 75% след 6-тия месец;
- 90% след година;
- 95% след 2 години.
Колко време е нужно за забременяване
Времето, необходимо за зачеване, зависи от двамата партньори. При някои зачеването се случва в първите няколко месеца без предпазни средства. При други са възможни проблеми с бременността, и е необходима помощ от специалист.
Приблизително 1 от 8 жени на възраст от 18 до 44 години изпитва трудности в опитите си да зачене или да износи бременност. Двойки, които не успяват да заченат в продължение на 1 година, следва да се консултират с лекар.
Какво пречи на настъпването на бременност
Защо не настъпва бременност? Има няколко причини, поради които е възможно да възникнат трудности при зачеването, например:
- Влошено качество на спермата;
- Проблеми с овулацията, количеството или качеството на фоликулите;
- Възраст на партньорите;
- Аномалии в структурата на матката;
- Непроходимост на едната или двете маточни тръби, на семенните протоци;
- Стрес, депресивни състояния;
- Необяснимо безплодие.
Противозачатъчните отлагат зачеването
Някои методи за контрацепция действат по-продължително, отколкото се приемат, и фертилността не се връща веднага. Това не е повод да не се предпазваме, след като се преустанови приема им, ако не се планира бебе.
За резултатите от изследвания на група учени от Дания и САЩ следва да сме наясно, ако планираме да пристъпим към опити за зачеване на бебе.
Учените анализирали данни от 3 мащабни изследвания през 2007 г. и 2019 г. и отчели какви противозачатъчни използвали жените, какво е било здравословното им състояние и кога са успели да забременеят.
Тези, които предпочитали удължена контрацепция, орални противозачатъчни или хормонални пръстени, способността за зачеване често се връщала не в първия цикъл.
- След края на действието на инжекционното противозачатъчно бременността настъпвала след 5-8 менструални цикли, тоест след близо 2 месеца.
- След употреба на хормонални лепенки – след 4 цикъла.
- Оралните противозачатъчни и вагиналните пръстени способствали за задържане на фертилността с 3 цикъла.
- При използване на вътрематочни спирали – не е важно дали са медни или хормонални, а също след изваждане на хормонален имплант бременността се задържала с 2 цикъла редовни опити за зачеване.
Оказва се, че всичко това влияе без значение от това колко време са използвани тези методи за защита от бременност.
Ако планирате дете след края на използване на средства за удължена контрацепция, отчитайте тяхното възможно влияние.
Какво помага за зачеване на бебе
Какво ускорява настъпването на бременността? Има редица методи, които увеличават шансовете за зачеване и успешно износване:
- Поддържане на оптимално телесно тегло – това означава не само липса на наднормени килограми. И за мъжете това също е важно, доказано е, че наднорменото тегло може да се отрази неблагоприятно на качеството на сперматозоидите. Също така се променя и генната информация в половите клетки.
- Полезен хранителен режим – достатъчно полезни мазнини, особено важно е това за жените, и без полуфабрикати и трансмазнини – за мъжете се отнася най-вече.
- Прием на пренатални витамини – както мъжки, така и женски.
- Проследяване на датите на месечния цикъл и на овулацията – с помощта на тестове за измерване на базалната температура.
- Тестване за инфекции, предаващи се по полов път, които могат да предизвикат понижаване на фертилността, а също и безплодие понякога.
- Цитонамазка – за установяване на изменения в маточната шийка.
- Спиране на цигарите, алкохола и ограничаване на кафетата – кафето следва да се ограничи до 3 на ден, както за мъжете, така и за жените. Важно е да се включват чай и енергийни напитки в сметките, тъй като те съдържат кофеин.
- Консултация с лекар за страничните ефекти на лекарствата, които могат да повлияят на количеството и на качеството на спермата.
- Избягване на топло – сауни, горещи вени, седалки с подгряване, и токсични химикали се отразяват неблагоприятно на качеството на спермата.
- Секс следва да се прави в точните периоди от месеца, например, от 10-тия ден на цикъла до овулацията.
Жените с редовен менструален цикъл забременяват по-бързо, отколкото тези с нередовен. В последния случай е трудно да се проследи т.нар. прозорец на фертилността – периодът на най-благоприятните дни за зачеване, а също така и нередовният цикъл често е признак за периоди без овулация.
При нередовни менструални цикли овулацията може да е по всяко време между 9-тия и 21-вия ден на цикъла.
Какво е решението, ако не се получава
Няколко са начините за лечение на безплодие, които двойката може да обсъди с лекар. Преди началото на лечението при жените обикновено се провеждат изследвания и прегледи, като се прави:
- Обща оценка на здравословното състояние;
- Анализ на хормоналния баланс;
- Изследване на функцията на яйчниците;
- Анализ на функциите на щитовидната жлеза;
- На нивата на пролактин;
- Тестване на метаболитните отклонения;
- Изследване на матката и на маточните тръби;
- Тест на антимюлеров хормон – за фоликулярния запас.
Корекцията на всякакви установени отклонения може да помогне за подобряване на фертилността. Лекар също може да препоръча да се направи анализ на спермата, за да се определи дали са свързани проблемите със зачеването с количеството и с качеството на сперматозоидите.
Ако стандартните начини за подобряване на фертилността не помагат, то за избор днес има различни варианти на репродуктивни технологии, които помагат чудото да стане, когато почти няма надежди.
Възможна е и друга ситуация, когато зачеването се осъществява, но бременността не се задържа и възниква спонтанен аборт и това се случва многократно. Тогава също следва да се потърси причина.
В първия случай природата изобщо не допуска да се осъществи зачеване, а във втория такова става, формира се ембрион, но се оказва нежизнеспособен, затова женският организъм се избавя от него.
При такава ситуация, ако се повтори няколко пъти, е необходимо също да се направят изследвания, за да се установи причината за спонтанните аборти.
Натрупването на почивни дни в края на годината е подходящо време за усамотяване на двойките, които планират създаване на поколение, затова тази възможност не следва да се пропуска.
Още повече, че следващата такава ще е през летните месеци, във времето на отпуските или най-рано около Великденските празници, когато се натрупват много почивни дни.