При чести ангини първо трябва да се замислим за укрепване на имунитета. За тази цел се прилагат както медикаментозни, така и немедикаментозни средства.
Причини за чести ангини
Ангината или остър тонзилит е инфекциозно заболяване, характеризиращо се с възпаление на сливиците.
Най-често негови причинители за стрептококи, пневмококи и стафилококи. В редки случаи острият тонзилит се развива вследствие на вирусни инфекции.
1. Слаб имунитет
Това е най-честата причина за периодично се развиващи се ангини. Ако често се разболявате от инфекции на ларинкса, то това е признак на недостатъчност на защитните сили на организма.
2. Студени напитки
Ангини често безпокоят любителите на студени напитки. Затова и острият тонзилит, дори и през летните месеци не е рядкост.
3. Хроничен тонзилит
Това заболяване е най-разпространено сред деца и възрастни, като може да се обостря по няколко пъти годишно.
Има ли смисъл от операция за отстраняване на сливиците?
До края на 90-те години премахването на сливиците е една от най-разпространените хирургични интервенции, извършвани на деца.
Но днес специалистите съветват операцията да се провежда само в краен случай. Отчасти това се дължи на появата на ефективни консервативни методи за лечение.
И най-вече заради неблагоприятните последствия, които могат да възникнат след премахване на сливиците.
Въпросът за провеждането на операцията може да възникне в случаите, когато консервативната терапия се оказва неуспешна. След 2-3 курса комплексна терапия и ангината се повтаря повече от 4 пъти годишно.
Употреба на антибиотици при ангина
За премахване на патогенната микрофлора са необходими антибиотици. Обикновено се прилагат пеницилини, макролиди и понякога цефалоспорини.
Важно е да се довърши курсът антибиотикотерапия и приемът да не се прекъсва, дори и след пълно оздравяване. В противен случай съществува вероятност от развитие на бактериална резистентност.
Жабурене на устата при ангина
Това е неотменна част от лечението на ангина. За тази цел могат да се прилагат разтвори от противовъзпалителни препарати.
Също за жабурене често се прилагат отвари от билки и етерични масла. Последните притежават изразени антибактериални и противовирусни свойства.
Укрепване на имунитета
Доколкото основната причина за честите ангини е слабият имунитет, то лечението трябва да бъде насочено към повишаване на защитните сили на организма.
Към немедикаментозните методи може да се отнесе закаляването, редовните физически натоварвания и пълноценното хранене с достатъчен прием на витамини и микроелементи.
Препарати на естествена основа за лечение на ангина
Популярността на тази група препарати се дължи на едновременното ѝ въздействие върху няколко патогенетични звена на заболяването.
Облекчават възпалителния процес и повишават съпротивляемостта на организма.
Едно от тези средства е натуралният комплексен препарат Тонзилотрен.
Препаратът е разработен още пред далечната 1936 г в Германия, и оттогава успешно се прилага за лечение и профилактика както на остри, така и на хронични форми на тонзилит.
Всички негови съставки въздействат на различни патогенетични звена на заболяването, което позволява ефективно лечение на заболяването и намаляване на честотата на рецидивите.
Тонзилотренът, благодарение на комбинацията от 5 компонента, намалява възпалението и стимулира собствените защитни механизми на организми при вирусни и бактериални инфекции ларинкса.
Най-важното обаче е, че е еднакво ефективен при различните стадии на възпалението. Тонзилотренът намалява възпалението и възстановява защитната функция на сливиците, като намалява техния обем.
Тонзилотренът намалява честотата на възпаленията с 2 пъти, а на ангините с 3 пъти.