Д-р Кантарджиев направи коментар по повод изминалата седмица и предстоящото начало на новата учебна година.
Според него е най-важно как всяко от учебните заведения у нас ще успеят да опазят учениците от заразяване и това ще зависи много от способностите на директорите и координацията между ръководство, учители и останалия помощен персонал.
Защо родителите да не се притесняват от присъственото училище
В някои американски училища у нас учебната година вече започна, затова могат да се видят и добри практики как да се организира учебния процес, без децата да се изложени на повишен риск от заразяване.
Д-р Кантарджиев препоръчва на родителите, и по специално на майките да не се притесняват, като основната цел е децата да се завърнат по класните стаи, като ще бъде допуснато изключение по отношение на малчуганите, които са с имунни дефицит, както и тези, които се лекуват.
Повод за притеснение вече няма, тъй като за период от 9 месеца вече е натрупана достатъчно информация за новия вирус и затова не е нужно да се нагнетява напрежение.
Заради един вирус не може да се блокира икономическата активност, като хората бъдат оставени без работа, а децата да бъдат лишени от правото да се образоват, да сведем глави и да изчакаме бурята, образно казано да отмине.
Строги мерки срещу COVID-19 вече не са необходими
Според д-р Кантарджиев строгите противоепидемични мерки от пролетта са изиграли своята роля, като са предоставили на лечебните заведения време да се подготвят, да проучат опита, без да се стига до претоварване.
Сега вече са наясно какъв е протокола при постъпване на болен с COVID-19, чието състояние изисква постоянно наблюдение или настаняване в болница и затова от затваряне по домовете няма смисъл.
Д-р Кантарджиев разкри, че е разработен бърз тест от компания със седалище в САЩ, която и лидер в производството на апарати за диагностика на различни заболявания.
С него само за 10 минути ще може да се открие дали конкретен човек, за който има съмнения, е заразен или не, като точността е задоволителна, тоест се предполага, че е поне 85-90%
Тези тестове ще намерят приложение както в болници, така и в учебни заведения. У нас също се планират да бъдат закупени, като най-вероятно здравното министерство ще сключи договор за доставка с американската компания.
Разбира се, не се знае какви количества може да произведе тази компания, и може да се наложи да се чака за тестовете по-дълго време, предвид факта, че бройката тестове, които ще бъдат поръчани няма да са толкова, колкото например, от Франция и Италия.
Според предварителната информация тестът ще е около 10 долара, което означава, че могат да бъдат заявени и платени по-големи количества, например, около 2,5-3 млн. броя.
Защо у нас се правят толкова много PCR тестове
Д-р Кантарджиев обясни защо продължават да се правят по толкова много PCR тестове. Причината е, че така се осъществява контрол върху епидемията от COVID-19 в България.
Когато с тест бъде доказано носителство на вируса, то веднага могат да бъдат обследвани контактите на заразения и съответно и могат да бъдат тествани и те.
По повод текущата епидемиологична обстановка д-р Кантарджиев разкри добрата новина, че в България, сякаш напук на Европа, за изминалите 2 седмици намаляват новите заразени, като вечерта се очаква да бъде направен анализ и на днешния ден. Така ще може да се направят съответните изводи за нарастване на заразените в рамките на месец август.
Малкият процент на положителните проби сочи към затихване на епидемията, който се запазва в порядъка на около 2-3% през последните 2 седмици, а в неделя, дори бяха и под 2%, а в събота съвсем малко над 2%.
В България е един от най-големите спадове на новите заразени, според данните, които анализират от Оперативния щаб.
От Института Робърт Кох, който изпълнява функциите по надзор и контрол на инфекциозните заболявания в Германия, са потвърдили оценката за област Варна, че опасността от заразяване е в рамките на допустимите норми.
Това, разбира се, не може да отмени факта, че бяха спрени чартърните полети и по Северното Черноморие почти приключи туристическия сезон.
Висок леталитет на COVID-19 у нас, каква е причината
Очакванията са вирусът да стане по-малко смъртоносен, и според д-р Кантарджиев причината за високата смъртност у нас е затихването на епидемията.
У нас през последните седмици и дори повече от месец се отчита много висока смъртност на фона на останалите европейски държави, където въпреки новите рекорди по заразени починалите остават сравнително малко при съотнасяне към броя на населението.
Д-р Кантарджиев припомни и за мерките за предпазване от заразяване, чието повтаряне вече омръзна на повечето от нас, но все пак немалко хора продължават да не ги спазват.
Обръща се внимание на това, че очите не трябва да се докосват, ако не сме измили и дезинфекцирали ръцете. Спазването на тази препоръка е от изключителна важност, особено през тази година.
Важно е също така да се поставят ваксини срещу грип, тъй като има опасност от комбинацията на двете заболявания грипна инфекция и COVID-19, може би това е опасението на директора на Националния център по заразни и паразитни болести.
Също така д-р Кантарджиев призова да не се пренебрегва носенето на маска, това е от изключителна важност и препоръча на разумните, които се вслушват в становището на специалистите да не спират да си слагат предпазни средства, разколебани от мненията на отричащите ползата от носенето на маски.
При носене на предпазно средство вероятността от заразяване намалява с цели 3 пъти, ако някой е болен и е с маска, то само 5% е шансът да прихванем коронавирус от него.
Всички, които са сблъскали с вируса, като са станали свидетели на страданията на свои близки и роднини са преосмислили поведението и са започнали да носят маски, макар и преди това да се пренебрегвали препоръките.
Пеене и крещене с най-висок от заразяване с COVID-19
Професорът коментира и най-рисковите дейности, при които вероятността да прихванем COVID-19 е най-голяма. Това са говоренето на висок тон, тъй като се отделя голямо количество слюнка и пеенето, най-вероятно поради същата причина.
Напрягането на гласните струни се съпровожда с отделянето на миниатюрни капчици слюнка и гърлени секрети, които може да са заразени.
По-скоро за говорене на висок тон, тоест крещене и пеене, вероятността от заразяване се повишава за слушателите, тъй като те поемат върху себе си този поток от евентуално заразени частици с вируса.
Достъпни ли са вече ваксини против грип за сезон 2020/21
Д-р Кантарджиев разясни и ситуацията около старта на новия грипен сезон, като през февруари по стандарт от СЗО предлагат грипните щамове, за които експертите от организацията предполагат, че циркулират през следващия сезон.
Основа за тях е случващото се в Австралия главно и в Южното полукълбо като цяло, където август е третият зимен месец и се прави оценка на отминалите два, какви щамове са циркулирали.
Нерядко се получават разминавания между щамовете, които СЗО предлага за изготвяне на ваксина и тези, които реално циркулират, но все пак тези, на които е поставена противогрипна ваксина прекарват по-леко грипната инфекция.
Д-р Кантарджиев посочи, че през грипен сезон 2020/21 се очакват нови щамове H1N1, както и Н3, и другия тип грипен вирус Б, който се смята за по-опасен, тъй като боледуването е по-продължително.
По някои аптеки вече има от новите противогрипни ваксини за сезон 20/21, могат да бъдат потърсени в мрежата, тъй като до Националния център по заразни и паразитни болести е стигнала информация, че има внесени от едната от фирмите, които оперират на българския пазар.
Очаква се до средата на септември и другата фирма, която се е специализирала във внос на противогрипни ваксини, да успее да организира доставка и да бъдат пуснати по аптеките.
Професорът отбеляза, че в САЩ ваксинирането против грип е масово явление, като бебета над 6 месеца подлежат на ваксинация. У нас през предходните сезони малко хора са се ваксинирали, тъй като българите изпитваме недоверие към този тип препарати, още повече, че са си за наша сметка. Не се покриват от бюджета на здравно министерство, дори и за децата.
Не е известно каква ще е цената на ваксините против грип, през предходния сезон бяха между 25 и 30 лв. Тази година се очаква по-голямо търсене и цената може да се вдигне.
Подобряват руската ваксина срещу COVID-19
Д-р Кантарджиев направи коментар и за ваксината на COVID-19 и я определи като нещо много интересно, но отправи и няколко реторични въпроса, дали ако не предпазва, ще доведе до по-леко протичане на заболяването.
По повод руската ваксина отбеляза, че е направена нова регистрация преди няколко дни, която отразява направените подобрения и е с по-голяма трайност.
По отношение на ген. Мутафчийски, който за период от над 2 месеца всеки ден беше пред медиите и изведнъж изчезна от общественото пространство, д-р Кантарджиев отбеляза,че заедно съгласуват съветите, които се дават за предпазване от грип.
Според последните данни, обявени от Националния център по заразни и паразитни болести, за заболяванията, които се проследяват, се установява, че в седмицата от 17-ти до 23 август у нас е потвърден 1 случай на тетанус и 5 случая на марсилска треска, като 1 е вероятен, а останалите 4 са доказани.
Това заболяване е свързано със забиването на кърлежи, и предаването на вируса е по кръвен път.
Случаите през тази година са по-малко, отколкото през 2019 г., когато за същия период от началото на годината, са били потвърдени 111 случая на Марсилска треска.
Това означава, че сезонът на кърлежите тази година преминава с не толкова неблагоприятни последствия, както през изминали години.