Ако в семейството са били случаи на деменция и човек е наследил предразположеност към това заболяване, това не означава, че трябва да чака обречено, когато паметта и мозъка започват да отказват. Учените отново и отново доказват, че промяната на начина на живот може да помогне, дори и на тези, които в това отношение са с лоша генетика.
Най-важното е готовността да се погрижим за здравето си.
Можем да променим много в своя живот, но не и собствените си гени. Всички ние се появяваме на бял свят с определена генетична предразположеност. Но това не означава, че сме безпомощни.
Да вземем за пример деменцията – дори и в семейството да е имало случаи на това когнитивно разстройство, можем да избегнем тази участ. Вземайки определени мерки, променяйки начина си на живот, можем да отложим възникването или да забавим развитието на деменция, убеден е доктор Андрю Бадсън, преподавател по неврология в Бостънския комплекс по здравеопазване за ветерани.
Напредването на възрастта ли е причината
Деменция – това е общ термин, също като сърдечно-съдови болести, и всъщност обхваща цяла съвкупност от когнитивни проблеми – загуба на памет, затруднения при решаване на ежедневни задачи и други мисловни нарушения.
Една от най-разпространените причини за деменция е болестта на Алцхаймер. Деменцията възниква, когато клетките на главния мозък са увредени и трудно общуват една с друга.
Това на свой ред значително може да повлияе на мисленето, чувствата и поведението на човек.
Изследователите все още търсят изчерпателен отговор на въпроса какво предизвиква придобитото слабоумие и кои групи хора са в най-голям степен са подложени на риск.
Разбира се, преклонната възраст – това е разпространен фактор, но ако в семейната история е имало случай на деменция, това означава по-високи рискове.
Каква тогава е ролята на гените ни? Дълги години лекарите разпитваха пациентите си за техните роднини от първа степен – родители, братя и сестри – за определяне на семейната история на деменцията. Но сега този списък е разширен и включва лели, чичовци и братовчеди.
Според доктор Бадсън, на 65-годишна възраст вероятността от развитие на старческо слабоумие сред хора без семейна анамнеза е около 3%, но рискът нараства от 6 до 12% за тези, които са с генетична предразположеност.
Обикновено ранните симптоми започват да се проявяват в същата възраст, както при съответния член на семейството, но са възможни и варианти.
Да поемем контрол над живота си
За съжаление, лекарства срещу това заболяване все още няма одобрени. Няма и на 100% гарантиран способ за защита от неговото развитие. Но можем да намалим риска, дори и при наличие на генетична предразположеност. Изследваният показват, че за тази цел могат да помогнат определени навици.
Сред тях са редовните физически упражнения, поддържане на здравословен режим на хранене и съществено ограничение на употребата на алкохол. Този начин на живот, който може да защити съвременния човек, също може да помогне на хора с повишен риск от развитие на деменция.
Неотдавнашно изследване, в което взели участие почти 200 000 души – средна възраст 64 години, без признаци на старческо слабоумие, разглеждало връзката между изборът на здравословен начин на живот, семейна история и риск от развитие на деменция.
Учените събрали информация за начинът на живот участниците – физически упражнения, диета, тютюнопушене и употреба на алкохол.
Всеки участник получил условна оценка в зависимост от начина на живот и генетичния профил. По-високата оценка се съотнасяла с факторите на начина на живот, а по-ниската с генетични фактори.
Проектът продължил повече от 10 години, тогава средната възраст на участниците вече е 74 години. Изследователите установяват, че хората с висок генетичен показател – с деменция в семейната история, понижили риска от нейното развитие, ако имали висок показател на здравословен начин на живот.
Това показва, че правилните навици могат да помогнат за предотвратяване на деменцията, дори и при неблагоприятна наследственост.
Вероятността от развитие на деменция е по-висока, ако човек няма генетична предразположеност, но води предимно нездравословен начин на живот. Това означава нездравословен хранителен режим, пиене и/или пушене.
Това изследване е отлична новина за хората с деменция в семейството. Всичко това показва, че можем да поемем контрол над живота си и да не допуснем развитие на старческо слабоумие.