Един от проблемите, с който хората се сблъскват през пубертета и продължават да решават през остатъка от живота си – това е борбата с нежеланото окосмяване по тялото.

За щастие, днес са измислени много начини за премахване на всичко „излишно”, но на какво наистина следва да се обърне внимание и какво е безнадеждно остаряло и какво е безнадеждно остаряло?

Как растат космите

За да разберем особеностите на епилация и депилация, трябва да сме наясно как изобщо растат космите. Растежът на космите – това е непрекъснат цикъл, който обединява 3 фази:

  • Фаза на анаген /растеж/;
  • Фаза на кетоген /преходна фаза/;
  • Фаза на телоген /покой/.

Във всяка от тези фази косъмчетата прекарват различно като количество време, което се определя от генетиката, хормоналния фон на организма, здравословното състояние и от мястото, където растат космите.

През 2014 г. учени от САЩ провеждат експеримент, за да изяснят при хората от коя националност космите по тялото са най-много. Оказва се, че най-малко излишно имат белите жени, а най-много азиатските дами.

Етническата принадлежност също е от значение. Бялата италианка, например, има повече косми, отколкото бялата американка.

1.Бръснене

Бръснене за повечето хора – това е първият начин за борба с окосмяването по тялото. Повечето се спират на него и отказват да разглеждат алтернативи. Това е най-бързият вариант за отстраняване на нежеланото окосмяване.

По време на процедурата бръсначите срязват космите до нивото на повърхността на кожата, затова леко издадени напред, те отново стават забележими.

Въпреки разпространеното мнение, бръсненето не прави космите по-дебели и по-тъмни, и не стимулира техния по-бърз растеж.

Косъмчетата обаче растат с тъп връх, а не с естествения си остър, затова са забележими още след 1-2 дни. Странични ефекти на бръсненето са кожни раздразнения, врастване на космите, поява на възпалителни елементи, порязвания.

Процедурата може да стане по-ефективна, като се използва крем за бръснене, кондиционер за коса или средство за миене на тялото, за да може бръсначката по-добре да се плъзга по кожата. Това ще предотврати порязвания и поява на възпаления по кожата.

2.Избелване

Този метод не се използва за борба с излишното окосмяване, въпреки това следва да се разглежда от тези, които искат да правят космите по тялото не толкова забележими.

Това е отличен начин да се реши проблема с излишните косъмчета по лицето, шията и ръцете. Важна поправка – там, където по природа, където косъмчетата по природа са тънки и къси.

Специално избелващо средство се нанася на необходимата област и се отстранява пигмента от космите.

При правилно приложение на средствата за избелване те няма да навредят на кожата, а резултатът ще е доста по-траен, като се изисква повторение при израстване или поява на нови косъмчета.

3.Премахване със скубалка

Всеки метод, премахващ косъмчетата заедно с корена, е по-ефективен, отколкото бръсненето, тъй като новите косъмчета, трябва да дораснат до повърхността на кожата, за да станат видими.

При многократно изскубване на косъма от фоликула може да бъде увреден, което да преустанови неговия растеж.

Ефектът от процедурата се запазва средно от 3 до 8 седмици. Премахването на окосмяването със скубалка или с пинсета е надежден и ефективен метод, но много трудоемък.

Подходящ е за скъсяване на космите по лицето, но не и за ръцете, подмишниците и за краката. След процедурата могат да се появят възпаления по кожата или по-обемни образувания.

За да се избегне заразяване, е необходима винаги обработка на инструментите със спирт преди и след процедурата.

4.Депилация с восък

Това е превъзходен начин за отстраняване на голямо количество косми едновременно. Восъкът се подгрява, или се използват специални ленти, и се разпределят в направление на растежа на космите.

След изстиване восъкът се отстранява в противоположна посока, като взима и косъмчетата със себе си.

За удобство косъмчетата преди процедурата трябва да са пораснали до 6 мм.

Най-подходящ е методът за областта на краката, подмишниците и зоната на бикините, а също и тези, които имат груби, твърди косми.

Резултат от провеждането на процедурата е гладка кожа от 3 до 6 седмици.

Макар и този метод да изглежда елементарен за изпълнение си има своите подводни камъни. Първо, доста е болезнен. Второ, при използване на горещ восък е необходим повече внимание, за да не се получи изгаряне.

След използването на восък на кожата на тялото остават следи, които следва да се премахнат със специална салфетка или с крем, и не трябва да се мият с вода.

Страничен ефект могат да са враснали косъмчета, новообразувания на кожата, инфекции.

Преди процедурата не са препоръчителни кафе и алкохол. Понякога на кола маска отиват хора, които са употребили алкохол, предполагайки че процедурата ще премине по-леко и не толкова болезнено.

Алкохолните напитки обаче свиват порите, което затруднява процедурата и я правят по-неприятна.

Стимулатори като кофеин, съдържащ се в кафето, енергийни и други популярни напитки, също могат да повишат чувствителността на кожата.

Ако желаете процедурата да премине бързо и да е най-малко болезнена, намерете салон, където се използва восък с най-високо качество, а специалистът добре знае какво да прави.

5.Тридинг – премахване на косми с конец

Този метод е от азиатските държави. За разлика от пинсетата, при работа с конец се отстраняват едновременно няколко косъмчета, процедурата протича в пъти по-бързо.

Въпреки това, на големи участъци на кожата този метод не се използва. Идеални участъци са областта на веждите, горната устна, бузите и подбрадичката.

Косъмчетата се отстраняват заедно с луковицата, това означава, че за дълго ще забравим за нежеланото окосмяване.

6. Шугаринг /захарна кола маска/

Това е един от най-популярните методи, до който прибягват много жени. Сладката субстанция, по съдържание напомня на мед, като се разпределя равномерно по кожата и по направление растежа на косата.

Понякога пастата се премахва с ръце.

Основното предимство на този метод е натуралност. Пастата лесно се разтваря във вода и затова лесно се отстранява от кожата, като не оставя никакви следи. Сред страничните ефекти са типичните, които са за депилация с восък.

7.Кремове за депилация

В основата на кремовете – това е химическото вещество тиогликолат. При съединение с натриев хидроксид или с калциев, то буквално разтваря космите, като разрушава дисулфидните връзки на кожата и на косъмчетата.

Кремовете действат на всяка кожа, но са чувствителни на кожата и могат да предизвикат алергии, поява на раздразнения и изгаряния.

Средствата се нанасят на участък на кожата с нежелано окосмяване на 3-15 минути, зависи от производителя.

За това време кремът космите и остава да се отстранят от кожата с нещо като шпатулка. Тези средства са доста агресивни, затова трябва предварително да бъдат нанесени на кожата, за да се тестваме.

Косъмчетата се отстраняват малко по-ниско от повърхността на кожата, затова стават по-дълги, след бръснене. Средно ефектът се задържа от няколко дни до 2 седмици.

На начинаещите в тази процедура ги плаши силната миризма, която издава крема, но може да се прикрие, ако използваме ароматни свещи.

8.Препарати за спиране на растежа на космите по тялото

Съществуват кремове, отпускани по рецепта, които намаляват или потискат растежа на космите по тялото. Някои от тях са одобрени от FDA – американския регулатор. Средството работи чрез инхибиране на ензими, които са необходими за растежа на косъмчета.

Средствата се нанасят по 2 пъти дневно. Видими резултати се наблюдават след 4-8 седмици терапия.

Ако средството продължи да се използва, косми в третираната зона не се появяват. Препаратът действа, докато се използва. 8 седмици след преустановяване на употребата му, започва повторен растеж на косми.

9. Електролиза

Това е постоянна методика за отстраняване на нежеланото окосмяване по тялото. По време на процедурата в космения фоликул се въвежда тънка игла, през която се подава електричен ток.

Това на практика изгаря корена на косъма, благодарение на което вече не се появява. Но всяко косъмче трябва да бъде обработено индивидуално, обикновено са необходими няколко процедури.

Малка област като горната устна може да отнеме от 4 до 10 часа време за обработка, а линията на бикините – от 8 до 16 часа.

Електролизата предизвиква болезнени усещания, и страничните ефекти включва образуване на келоидни белези, поява на хиперпигментации или хипопигментации.

Освен това, за постигане на постоянни резултати е необходим курс от процедури, а след това да се повтори след 12-18 месеца.