Защо депресията и тревогата са нещо съвсем обичайно след прекаляване със спиртните напитки? Как се проявява депресивното разстройство след употреба на алкохол, и какво да правим, за да не ни застига меланхолията след петъчно вечерно забавление с обилна почерпка?
Горчив махмурлук – тъжна статистика
Американски учени установиха през 2015 г., че празничните трапези понякога завършват с преждевременна смърт.
- Например, за млади хора във възрастовата група от 20 до 29 години, рискът да не преживеят празничния банкет за собствения си рожден ден, е по-голям от вероятността от случайна смърт във всеки друг ден от годината с 25%.
- Освен това, вероятността от неочаквана кончина рязко нараства сред младите на рождени дни, когато съвпадат с други празници. Показателят на смъртността през празничните Коледа и Нова година е по-висок с 64,5%, отколкото в останалите дни.
Много от тези случаи са обусловени от прием на спиртни напитки в съчетание със симптоми на остра и хронична депресия. Причините най-често да се стигне до летален изход са следните:
- Отравянията със съдържащи спирт вещества в резултат на прекалената употреба;
- Самоубийства;
- Пътно-транспортни произшествия;
- Неумишлено причинени травми, несъвместими с живота.
Основни причини – стрес + алкохол
Употребата на алкохол у нас води началото си от дълбока древност – още от времената на Траките. Но на фона на пиенето понякога си остава битовото пиянство и алкохолизъм, с всички произтичащи от това две крайности на неумерена употреба на съдържащи спирт напитки.
Първопричина за развитие на алкохолизъм е прекомерен остър стрес, например:
- Загуба на роднина, близък човек;
- Развод и уволнение;
- Загуба или смърт на домашен любимец и пр.
Патологичният процес отключва хроничен стрес, на благодатната почва на който процъфтяват симптомите на депресия и едновременно се активират генетични и социални предпоставки за пиянство:
- Продължителни финансови трудности, от които сякаш няма изход;
- Напрегнати отношения в работата;
- Проблеми в семейството и т.н.;
В резултат се стига до тежки запои, асоциирани с рецидиви на депресивно разстройство. Трудно е едното да се разграничи от другото.
На свой ред, на фона на прекомерния прием на етанол се развива дефицит на невротрасмитера серотонин. И като следствие се задълбочава стресовото въздействие. Наблюдава се:
- Нарастване на интоксикациите на организма;
- Влошаване на здравословното състояние – патологични изменения във функционирането на сърдечно-съдовата система, на храносмилателните органи;
- Понижаване на самооценката, развитие на негативни комплекси и проявление на други психологически проблеми;
- Деградация на когнитивните възможности.
Прекаляването с алкохола – признак на депресия
Чаша качествено или сухо червено вино, глътка коняк като аперитив или ликьор в допълнение към десерта – това са разумни норми за употреба на алкохол за възрастни, здрави хора, в съответствие с препоръките на лекарите.
Но те допустими в празнични дни и във връзка други събития, за които се приема, че трябва да се полеят с алкохол.
При редовен прием на дори и малки дози етанол може да се стигне до разрушително въздействие на организма. Не трябва да се пие като лекарство.
Надхвърляйки препоръчителната доза всеки може от собствен опит да научи всички неприятни признаци на алкохолния синдром, включително и симптомите на краткотрайно депресивно разстройство:
- Потиснатост;
- Промени в настроението;
- Липса на сили;
- Намаляване способността за концентрация;
- Излишно безпокойство, немотивирана тревога;
- Нежелание за общуване с други хора;
- Раздразнителност;
- Сексуално разстройство;
- Прекомерна агресивност.
За щастие, от това състояние човек може да излезе самостоятелно, при условие че спре да употребява алкохол и се върне към нормалния живот, неусложнен от допълнителен стрес.
Тези, които по-дълго време, няколко дни, са били под токсичното въздействие на етанола, 2-5 дни след спиране на употребата, се сблъскват със симптомите на депресия, допълнително усложнена от абстинентен синдром.
Патологичното състояние може да доведе до развитието на:
- Склонност за самоубийство;
- Алкохолна епилептична психоза;
- Алкохолна енцефалопатия.
Тежката депресия след употреба на алкохол, продължаваща дълго време след прекратяването на пиенето, и продължаваща неопределен период, изисква квалифицирана медицинска помощ.
В такива случаи се налага комплексно лечение:
- Медикаментозна терапия;
- Психотерапия;
- Лечебна физкултура.