За много терминът дезинфекция или стерилизация – това са близки, ако не и равни по значение понятия, означаващи обеззаразяване на повърхности, подове, инструменти и т.н.
Но в действителност това са напълно различни термини, предполагащи различни процедури и методи. Дезинфекцията е необходима не само в медицинските заведения и салони за красота, но и в много магазините, училищата и детските градини, а също и у дома.
За сметка на стерилизацията на инструментите, които контактуват с нашата кожа, се създава безопасност по посока заразяване с различни инфекции.
Следва подробно да се ориентираме какво е дезинфекция и какво стерилизация, къде трябва да се извършват и по какви начини, как се контролира качеството на процедурите.
Дезинфекция и стерилизация – къде са необходими?
Ако лекарите ясно разбират разликата между дезинфекция и стерилизация, то много от специалистите от други сфери невинаги могат да се ориентират в тънкостите, а това означава, че това може да доведе до грешки и до нарушения на санитарните норми и правила.
Затова е важно да се разбират понятията за дезинфекция и стерилизация, а правилата за тяхното провеждане – известни и изпълними.
Изпълнението на правилата, които предписват дезинфекцията и стерилизацията, са необходими за ресторанти и заведения за обществено хранене, ветеринарни клиники и лечебници, салони за красота, тату-салони и студия за маникюри.
Естествено, че дезинфекцията и стерилизацията са необходими в родилните домове и в акушерските стационари, клиниките, операционните и зъболекарските кабинети.
Казано с други думи, изпълнението на строги правила за дезинфекция и стерилизация е необходимо на тези места, където се използват инструменти, контактуващи с тялото на човека, особено където се нарушава целостта на кожата и е възможен контакт с кръвта.
Каква е разликата между дезинфекция и стерилизация?
Тези два процеса различни по методи и начини за провеждане, те взаимно се допълват, но не изключват и не заменят един друг.
Стерилизация е нужна там, където се използват режещи и пробивни инструменти, остри предмети, докосващи се до тялото или апарати, контактуващи с кожата и лигавиците.
Ако инструментите не са стерилни, при нарушение на целостта на кожата са опасни поради потенциалната заплаха от заразяване на човека с инфекции – гъбички, вирусни или бактериални, и съответно, с различни неприятни заболявания.
За всяка сфера има разработени ясни и последователни инструкции по стерилизация на инструментариума и неговото използване.
Дезинфекцията е метод за понижаване на вероятността от заболявания посредством обработката на повърхностите, на въздуха и на инструментите с особени методи и средства.
Дезинфекцират се помещенията, мебелите, предметите и въздухът, така се предотвратява разпространението на вирусни, гъбични и микробни агенти от болни на здрави хора.
При дезинфекция съществено намалява количеството опасни възбудители, но не могат да бъдат напълно унищожени.
В комплекса на обработка на инструментите дезинфекцията е на първия етап, след което следва предстерилизационна обработка, и след това вече инструментите се стерилизират.
Само след такъв комплекс от мерки могат да се смятат за абсолютно безопасни.
Провеждане на дезинфекция – влияние върху здравето
За провеждане на дезинфекции най-често се използват различни химически състави и физически фактори в комплекс.
И заради тази комбинация количеството микроби, потенциално опасни за организма се съкращават до минимално допустимите или пък се отстраняват съвсем. Съществува провеждане на дезинфекция с профилактичен, а също и в спешен порядък.
При профилактични мероприятия се цели опазване на здравето на човека без значение каква е епидемичната обстановка.