Инженери от Университета на Южна Австралия и от Техническия университет в Багдад разработват система за компютърно зрение, която може да различи оцелели от загинали на разстояние от 4-8 метра.

Специални дронове различават оживели от мъртви

Ако се вижда тяло на човек, без значение в какво положение, камерите на дроновете улавят миниатюрни движения в гръдния кош, които сигнализират за сърцебиене и дишане.

За разлика от предходните научни трудове, тази система показва резултати, независимо от промяната на цвета на кожата или от температурата на тялото.

В миналото подобни методи се базират на откриване на изменения на цвета на кожата на човек, като камерата трябвало да се намира на не повече от 3 метра от тялото.

В идеалния случай е било необходимо субектът да стои пред дрона, което правело безсмислени всички предимства.

Другите методи, използвани от термокамерите, показвали признаци на живот само там, където съществува контраст между температурата на тялото и фона. Това е трудно при горещо време и дори при студено, ако човек е облечен в топла и плътна дреха.

Дроновете различават движенията на гърдите

Технологията, която се основава на сърдечно-белодробни движения е първа по рода си.

До днес са проведени изпитвания с участието на 8 души – по 4-ма мъже и жени, и 8 манекена, които лежали на земята в различни пози.

Дроновете работели при дневна светлина и при относително слаб вятър, на разстояние до 8 метра в рамките на 1 минута.

Камерите успешно различили всички живи тела и манекени. Според разработчиците тази технология може да се използва там, където е от решаващо значение, като помага на спасители в търсене на оцелели в зоните на бедствие.

Тази система е незаменима за много ситуации, сред които земетресения и наводнения, химически взривове, биологични атаки, масови престрелки, паднали самолети.

Сега подобни операции по спасяване на оцелели в зоните на бедствия предполагат използване на роботи и на специално обучени кучета, с които не може да се отиде навсякъде.

Въпреки това новата система се нуждае от допълнително тестване при неблагоприятни условия и от настройки за осигуряване на точни показания, когато телата са частично скрити.