Международен екип от лекари от Медицинския университет от Гьотинген, Университета на Торино и Международният център за човешки и приложни науки стигнаха до извода, че съществуват два различни типа пневмонии COVID-19, лечението на които доста се различава.
При COVID-19 се развиват два типа пневмонии
Неведнъж се е отбелязвало, че COVID-19 по-скоро следва да се нарича синдром – съвкупност от определени симптоми.
При едни болни болестта протича доста леко, а при други прогресира до такова състояние, че е необходима апаратна вентилация. Има хора, при които изобщо не се проявяват симптоми.
Авторите на изследването въз основа на собствения си практически опит за лечение на болни от COVID-19 стигат до заключението, че съществуват 2 основни фенотипа – външни проявления на болестта:
Пневмонията COVID-19 от типа L
- Ниска разтегливост – обемът на газовете в белите дробове е близък до нормата, размерите им не са увеличени.
- Ниско съотношение на вентилация/перфузия VA/Q. Така обемът на газовете в белите дробове е почти нормален, хипоксемия – недостигът на кислород, се обяснява с нарушение на регулацията на перфузията – кръвообращение в белите дробове, и загуба на хипоксична вазоконстрикция – това означава, че съставът на газовата смес в белите дробове е неправилен, което води до свиване на алвеолите, в които протича газовият обмен. Налягането в белодробната артерия остава близко до нормата.
- Ниско тегло на белите дробове – на компютърна томография областите, които наподобяват матово стъкло, са разположени по периферията, теглото на белите дробове е само леко увеличено.
Пневмония COVID-19 от типа H
- Висока разтежимост на белите дробове. Заради увеличаване на отока на белодробната тъкан намалява обемът на газовете в белите дробове.
- Изразен шънт „дясно-лево”, така наричат връщането на венозна кръв с понижена концентрация на кислород от десните отдели на сърцето към левите без насищането ѝ с кислород в белите дробове. Нивото на кислород в артериалната кръв се понижава. Това се случва, заради оток на белите дробове и повишено налягане в тях.
- Голяма маса на белите дробове – на компютърната томография се вижда увеличаване на масата на белите дробове с повече от 1,5 кг при тежък остър респираторен дистрес-синдром.
- Голям обем от тъкан, която не е снабдена с кислород, както при тежка на форма на дистрес синдром.
Разликата между заболелите с L- и H-типове може да се направи с помощта на компютърна томография.
Болестта в двата случая се развива по различен начин и изисква различен подход при лечение. При заболели с L-тип е възможно да се премине към H-тип при влошаване на състоянието.
И тогава обикновено в спешен порядък е необходима интубация – включване към апарат за командно дишане със специална тръба, която се въвежда в дихателните пътища.
Китайски учени наскоро отхвърлиха този метод на терапия при усложнени случаи на болестта, тъй като вирусните частици се свързват с хемоглобина и възпрепятстват транспортирането на кислородни молекули до всички тъкани на тялото.
Защо в Германия пускат хората да се разхождат със семействата си
Катя, която работи в Мюнхен, разказва, че извънредното положение в града е обявено на 21 март, седмица преди това започва затварянето на търговските обекти, освен магазините за хранителни стоки и за домашни потреби.
В Мюнхен се допускат разходките по улиците, не повече от 5 души, може да се спортува, да се ходи на работи, до аптеката, банките също са отворени.
Детските площадки са затворени и оградени. В магазините навсякъде има табели, на които се указва на пазаруващите да плащат с карта.
Германия е единствената държава, при която заболелите са над 100 000, а не е налице претоварване на системата на здравеопазване, все още има свободни легла, които да поемат заболелите.
Федералната република има най-много болнични легла на 100 000 души население в целия ЕС. Когато са правени класации за здравеопазване винаги Франция и Италия са сочени за пример, но сега са най-тежко засегнати и имат сериозни затруднения с осигуряване на достъп до медицинско обслужване.