Когато очакваме най-лошото, то се случва

Буквално всяка минута се публикуват плашещи истории, свързани с COVID-19, и четенето на такива новини може да доведе до ноцебо ефект.

По-тежко се понася една болест, когато се очаква да доведе до усложнения, това е противоположно на известния плацебо ефект, когато оздравяваме, защото това отново отговаря на нашите очаквания.

Достоверна информация за разпространението на ефекта ноцебо при настоящата пандемия засега няма. Специалист по ефект плацебо от Оксфордския университет и медицински антрополог от Лондонското училище по икономика, пишат в своя статия, че подобни психологически последствия на масовото внушение навярно сега са много разпространени.

Как омразата срещу ВЕИ води до странен синдром

Учените се позовават на вече съществуващи примери.

През 2010 г. в Австралия противници на вятърните електроцентрали разпространявали новини за ветротурбинен синдром, който се предизвиква от намиращи се извън пределите на слуховото възприятие нискочестотни колебания, разпространявани от вятъра.

През този период здравните власти в Австралия отчитат рязко нарастване на оплакванията от симптоми, характерни за ветротурбинен синдром – главоболие, ускорено сърцебиене, гадене.

Особено много такива оплаквания са наблюдавани в регионите, където активно се провеждала анти ВЕИ кампания.

Проведен е експеримент, в рамките на който на избрани на случаен принцип хора показвали страшни новини за разрушително влияние на вятърните електроцентрали върху здравето.

Участниците в експеримента след гледането на такива новини започват да се оплакват от характерните симптоми на ВяЕЦ синдром, без значение дали са се излагали на въздействие на такива нискочестотни колебания или просто са ги симулирали.

 В крайна сметка изследователите стигат до заключението, че ВяЕЦ синдромът се предизвиква от дезинформация, а не от ветрогенератори.

През 2018 г. е проведено изследване, което показва, че сред жителите на държави, в които най-много се търси в търсачките за страничните ефекти на статините – препарати за сваляне на холестерола, по-често от останалите се наблюдава непоносимост към тези лекарства.

Авторите на изследването смятат, че онлайн информацията е виновна за това хората да се оплакват от негативните странични ефекти на статините.

Всъщност огромното количество изследвания показва, че е по-добре да не знаем за възможните странични ефекти, тогава рискът от тяхната поява е минимален или по-скоро да сме наясно, но да се стараем да не мислим само за тях.

При положителен тест за коронавирус в съчетание с леки начални симптоми и четене на панически новини в мрежата увеличава вероятността на заразения всичко да го заболи, кашлицата да се усили, температурата да се вдигне и да се появи задух.

Шокът, предизвикан от плашещата информация, може да доближи до летален изход тежко болни, като доведе до влошаване на съществуващото сърдечно заболяване или на дихателната система, и без това атакуваният от вируса.

Тези пък, които не са болни от COVID-19, могат да се изплашат от незначителен симптом на обикновена настинка, и да им стане по-зле, и да решат да повикат спешна помощ и да постъпят в болница, където да се заразят с коронавирус.

Този ефект може само да се усили от социалната изолация, в която продължават да се намират много хора по света.

Психогенна смърт – как работи ноцебото

Емоционално заразителната информация, постъпила от авторитетен източник, ни кара да очакваме най-лошото, например, болка или задух.

Впоследствие като сбъдващо се от само себе си пророчество, това несъзнателно очакване само по себе си предизвиква това, от което се боим.

В най-екстремните случаи може да се стигне до т.нар. психогенна смърт – изключително силният стрес предизвиква в организма реакция „бий се или бягай”, което води до ускоряване на сърцебиенето и колебания на кръвното налягане.

Понякога това може да доведе до сърдечна аритмия и застрашаващ живота сърдечно-съдов колапс, свързан с рязко понижаване на кръвното налягане.

Как да намалим ноцебо ефектът

Разбира се, не трябва нарочно да се скрива плашещата информация за COVID-19, но трябва  да се направи опит да се изгладят последствията от нея за обществото, смятат антрополога и специалистът по плацебо ефектите.

С помощта на специални програми за емоционална подкрепа, които биха помогнали на хората да не възприемат толкова тревожно, дори и обикновеното кихане.

По-добре е по-малко да се четат страшните новини, да се обръща внимание на по-положителните и наистина полезните, които ни карат да действаме.