Главният държавен здравен инспектор д-р Кунчев коментира днес при посещението си в гр. Сливен, че регистрираната руска ваксина срещу COVID-19 няма да бъде разрешена за използване в Европа.
Руската ваксина е без достатъчно данни за безопасност
Основната причина за това е, че не е преминала 3-та фаза на клиничните изпитвания, което създава съмнения относно нейната безопасност, въпреки уверенията на президента на Руската федерация и твърдението, че препаратът е поставен и на неговата дъщеря.
Д-р Кунчев все пак изрази надежда, че наистина е постигнат успех с ваксината от руска страна, и в рамките на няколко месеца да бъдат представени доказателства за нейната безопасност и ефикасност.
Сходно изявление направи преди няколко дни и ръководителят на работната група за ваксините, която е създадена като консултативен орган към британското правителство.
Според него нито европейският регулатор - EMA, още по-малко пък този в САЩ – FDA ще дадат разрешение да се ползва в медицинската практика и за предпазване от COVID-19.
Информацията, която е налична в момента за тази ваксина, е твърде оскъдна, а и при поискване не е предоставена допълнителна.
Още повече, че според руски източници се очаква 3-та фаза на клиничните изпитвания да приключи до Нова година и едва през пролетта ще може да се мисли за масово производство.
Изглежда д-р Кунчев се е запознал със становищата на западните експерти и затова изразява подобна позиция.
Твърде малко са доброволците, на които е поставена ваксината
Според сега наличната информация руската ваксина, която е вече регистрирана е поставена на много малко хора, съобщава се за 38 души, а това е изключително малък брой участници, трябва да са поне 200, за да може да се говори на по-голяма представителност на изследването.
За разлика от руската ваксина, за препаратите, които се разработват от фармацевтични компании в САЩ и в Европа, данните са повече от подробни, налични са и протоколи от всеки етап на клиничното изпитване.
Отказът на регулаторите в САЩ и в Европа да одобрят руската ваксина и да разрешат нейната употреба може да възприеме и като част от традиционната скрита война, която се води между Запада и Русия.
В този случай обаче наистина се изглежда, че руското здравно министерство са избързали с регистрацията на ваксината, най-вероятно под натиск, предвид, че все още са в много ранна на клиничните тестове.
Ще започне ли учебната година у нас присъствено
Същевременно у нас се обсъждат варианти как да стартира новата учебна година присъствено.
Целта е обаче да се избегнат ситуациите, които възникнаха в Германия след старта на учебната година, и още в първите няколко дни цели класове се оказаха заразени с коронавирус.
Затова предстои да бъде взето решение как да се процедира в учебните заведения, ако бъде установен ученик с COVID-19, дали да се изолира целия клас или на всички да се правят тестове.
Такива тестове, обаче няма да покажат положителен резултат, макар и да е станало заразяване, ако са направени в рамките на 24 часа, затова е необходимо да се обмисли друг вариант.
Образователният министър също коментира, че ще се минава на дистанционно обучение само при медицински показания.
Защо някои родители са твърдо против да пратят децата на училище
Немалко родители обаче са твърдо против да изпратят децата си на училище на 15 септември и дори бяха стартирани онлайн петиции, които евентуално да бъдат внесени в образователното министерство.
Д-р Кунчев от своя страна коментира, че през следващите дни ще бъде направено всичко възможно, за да бъдат убедени родителите, че училищата са безопасна среда за техните деца и рискът от заразяване е минимален.
Обсъждаше се и вариант, който обаче бе отхвърлен, децата да се редуват, половината клас е 1 седмица в клас, а останалата част са на дистанционно обучение, и на следващата седмица се сменят.
Не бе решен обаче въпросът как учителите едновременно ще преподават онлайн и в клас, но това лесно може да бъде решено.
Достатъчно е да има по един лаптоп, на който може да се включи камерата и учителят ще преподава едновременно и на учениците онлайн и тези, които са присъствено.
Основните стандарти, които се залагат при присъствения старт на учебната година, е на първо място дезинфекция, веднъж на няколко часа, както в детските градини, на входа ще има филтър, ще се проверява за подозрителни симптоми и веднага ще се реагира при установяване на случаи на коронавирус.