Преди 5 години Националната асоциация на ендокринолозите публикува списък от 15 вещества, които влизат в състава на битовата химия и в средствата за лична хигиена, които могат да предизвикат развитие на рак, диабет и затлъстяване.

2 години по-късно специалисти от ООН определиха вече 45 такива съединения. Още по-разширен е списъкът, съставен от Международен екип от учени, появил се наскоро в Lancet.

Що за компоненти са това и какви болести предизвикват

Отмиване до хормонално нарушение

За първи път за опасността за здравето от съединенията от групата на перфлуороалкилните и полифлуороалкилните – PFAS, диоксиди, фталати, полибромирани дифенилови етери и други, влизащи в състава на битовата химия и средства за лична хигиена, учени заговарят през 2001 г.

Обърнато е внимание на това, че тези вещества заради използването на гелове, лосиони и други средства могат да се окажат във водата, въздуха и в храната.

Почти 2 години по-късно опасните съединения наистина са открити в хранителните продукти, питейната вода, бреговете на Арктика, в урината на дивите делфини – афали и в кръвта на повечето жители на САЩ над 12 г.

До колко това пречи на делфините да живеят засега не е ясно, но при хората са възможни сериозни нарушения на ендокринната система, което влияе не само на физиологичните процеси, но и на поведението.

При анализ на над 1300 научни изследвания, учените установяват, че цялата тази химия може да предизвика безплодие, заболявания на щитовидната жлеза, на някои видове рак – и по-точно тумори на млечната жлеза и на яйчниците, а също диабет, затлъстяване, проблеми със сърцето и забавяне на интелектуалното развитие. Общо са посочени 15 диагнози.

Чистотата може да е гаранция за болести

През 2017 г. ООН публикува списък от 45 вещества, влизащи в състава на битовата химия, козметика, хигиенни средства и дори електроника, които не са безопасни за здравето. Някои от тях са забранени за влагане в различните продукти.

В този списък не се споменават перфлуороалкилните и полифлуороалкилните, наричат ги вечни, тъй като не се разрушават по естествен път. Съдържат се на практика във всичко, което сега обкръжава човек в бита.

От козметика и тигани – до пощенски марки и опаковки на продукти.

Именно тези съединения нанасят най-голяма вреда на ендокринната система. Анализирайки данни от стотици научни трудове по тази тема, те установяват връзка между PFAS и затлъстяване, диабет, ендометриоза, синдром на поликистозните яйчници и рак на млечната жлеза.

Химическите вещества, които влизат в състава на битовата химия и в средствата за хигиена, могат да са свързани с развитието на близо 30 заболявания.

Според учените, дори малки дози от тези съединения са достатъчно, за да се наруши функцията на ендокринната система.

Полибромирани дифенилови етери повече вредят на децата. Според авторите на научния труд, има данни за тяхното влияние върху развитието на затлъстяване при ученици в начална училищна възраст и при подрастващите.

При възрастните не са изключени проблеми с репродуктивната функция.

Други вещества, за които често се споменава, бисфенолите, често присъстват в битовите пластмасови опаковки, които могат да станат причина за синдром на дефицит на вниманието.

Без право на висок интелект

Вредата от бисфенолите, както и от други химикали, за интелектуално развитие са доказали учени от Медицинското училище в Маунт-Синай /САЩ/ и университет в Швеция.

Те в продължение на 6 месеца замервали съдържанието на 26 химически вещества, включително и на полифлуоралкилни вещества, фталати и бисфеноли, в кръвта и в урината на 718 бременни шведки. А след това наблюдавали родените деца. Към 7-годишна възраст с най-нисък коефициент на интелигентност били тези деца, чиито майки показателите на тези вещества били най-високи. Това е особено характерно за момченцата.

Изследователите отбелязват, че много съединения остават в организма за кратко, но това е достатъчно, за да бъде нанесена непоправима вреда на детето. Това означава, че бъдещите майки е по-добре да ги избягват.

Опасни конци за зъби

Опасни са не само средствата за миене на чинии, душ геловете и козметиката, но и четките за зъби и конците, предупреждават американски изследователи.

В тях се съдържат перфлоуроалкилни и полифлуороалкилни съединения, затова тези, които използват конец за зъби са с повишен риск от рак на гърдата и на щитовидната жлеза, що се отнася до жените.

Освен това, подобен метод за миене на зъбите се последва от хормонални нарушения, проблеми с мозъка и с черния дроб.

До това заключение учените стигат, след като замерват PFAS при 178 жени, които използвали конци за зъби на различни марки. Показателите при всички участнички са завишени.

Авторите на научните трудове обаче не представят доказателства, че перфлуороалкилните и полифлуороалкилните съединения са попаднали в организма на доброволците по този начин.

Що се отнася до четките за зъби, то за вредата от тях заявяват специалисти от Университета на Масачузетс, САЩ. Космите на тези четки се нарушават, образуват се отвори, в които се натрупва антибиотикът триклозан.

Това съединение се добавя в някои пасти за зъби, тъй като предпазва венците от възпаление. В големи количества обаче това вещество способства за хормонални нарушения.

При миене на зъбите с четка, която е използвана повече от 3 месеца, в организма попада 10 пъти повече триклозан от нормата, пресмятат авторите на научните трудове.

Освен това в космите на четките за зъби се задържа и веществото бутилхидрокситолуен – друго противовъзпалително вещество, съдържащо се в пастите за избелване на зъбите. Според някои данни то значително повишава риска от рак.

Затова трябва да сменяме четките за зъби веднъж на 3 месеца и да бъдем внимателни с конците за зъби. Може би по-доброто решение е зъбите да се почистват с конец, преди да се измият.

Така веществата, които полепват по зъбите и след това попадат в организма, се отмиват след изплакването на устата и съответно рискът за здравето е по-малък при използване на конци за зъби.