Гастродуоденоскопия – това е диагностична манипулация, която позволява на лекаря визуално да огледа хранопровода, стомаха, а също и дванадесетопръстника на болния.

Този метод на изследване е минимално травматичен и достатъчно информативен. Не изисква особена подготовка и може да се проведе без предварителна хоспитализация.

Същност на гастродуоденоскопия

За визуален преглед на органите на храносмилателния тракт при гастродуоденоскопия се използва специален прибор – гастроскоп. Представлява разновидност на ендоскоп и има вид на тънка и гъвкава тръба, която се въвежда в устата на пациента, преминава през хранопровода, достига стомаха, а след това и дванадесетопръстника.

Възможността за зрителен преглед се обяснява с наличието на върха на гастроскопа на малка видеокамера, изображението от която се предава в онлайн-режим на екрана компютъра.

Цялото изследване обикновено се записва както видеото, в режим реално време. Допълнителна камера може да направи фотоснимки, които дават на лекарите възможност по-подробно да разгледат подозрителните участъци след завършване на диагностична процедура.

Съвременните ендоскопи, които се използват за това изследване позволяват да се вземе материал за биопсия за по-нататъшно изследване и да се изпълнят прости лечебни манипулации. Например, да се спре кръвотечение.

Днес гастродуоденоскопия се смята за доста елементарен и информативен метод за диагностика на различни заболявания на храносмилателния тракт и се радва на популярност сред специалисти-гастроентеролози.

Какви заболявания могат да се установят

Гастродуоденоскопия – това е обикновено изследване, показанията за неговото извършване се определят от специалист-гастроентеролог въз основа на диагнозата на болния и вече проведени манипулации. Най-често визуален преглед на хранопровода, стомаха, а също и на дванадесетопръстника е необходим при диагностика:

  • Езофагит – този термин се използва за обозначаване на възпалителния процес, локализиращ се в стените на хранопровода. Има редица фактори, които могат да предизвикат развитието на тази болест.
  • Хернии на хранопроводния отвор на диафрагмата;
  • Различни видове гастрит – възпалителни процеси в стените на стомаха;
  • Язвени увреждания на стените на стомаха или на дванадесетопръстника;
  • Различни новообразувания с доброкачествена или злокачествена природа. В този случай изследването задължително се допълва от биопсия.

Гастродуоденоскопия още се извършва при необходимост от леки оперативни интервенции – спиране на кръвотечение, отстраняване на малки тумори, извличане на чужди тела.

Допълнителни опции

При изпълнение на процедурата лекарят може и да откъсне парченце от подозрителни новообразувания за поставяне на вярна диагноза. Това изследване може да се допълва и с други много важни методики:

  • pH-метрия – измерване на киселинността – някои ендоскопи са оборудвани със специален датчик, който може да измерва киселинността в различни отдели на храносмилателния тракт;
  • Гастрохромоскопия – този метод за диагностика позволява максимално точно да се идентифицират потенциално изменените участъци, включително и раковите клетки. При изпълнение на това изследване чрез ендоскоп в кухината на стомаха се въвеждат специални оцветели. С тях се оцветяват специални зони, които заслужават специално внимание.
  • Определяне на трансмурална потенциална разлика – този метод на изследване дава възможност на лекарите да оценят целостта на защитната бариера на всички прегледани лигавици.

Препоръки за подготовка от лекаря

С пациенти, за които е показно провеждане на планова гастродуоденоскопия, лекарят обикновено извършва предварителна разяснителна беседа.

Специалистът обяснява какви са особеностите на процедурата, възможни усещания, риск от усложнения и правила за подготовка. Задължително се обсъжда анестезия, липса на алергия към обезболяващи. За да премине гастродуоденоскопията добре, се препоръчва:

  • Минимум 8 часа преди изследването да не се яде нищо – обикновено процедурата се извършва сутринта, затова може спокойно да се вечеря;
  • Вечерта преди изследването не е препоръчително да се употребява алкохол, мазно, а също и пържено и прочие откровено вредна храна;
  • Непосредствено преди манипулацията от устната кухина се изваждат зъбните протези, ако има такива;

Ако болният е много притеснен, лекарят задължително препоръчва прием на седативни /успокояващи/ лекарства, вечерта преди изследването и в самия ден на процедурата.

След процедурата

След провеждане на процедурата не се препоръчва да се яде, нито да се пие. За да се уверите във възстановяване на гълтателния рефлекс, е необходимо да се изпие глътка вода.