Рехабилитация представлява комплекс от мероприятия, които са насочени към максимално възстановяване на загубените заради болест функции.
Грижата за болен след инсулт в домашни условия включва не само хранене и хигиенни процедури. Много е важно за възстановяването на загубените способности, получилият инсулт да започне да се справя с ежедневните процедури.
Правила за грижи след инсулт - кои са най-важни
Какво е необходимо да знаем при грижа за болен след инсулт
Инсулт е едно от най-разпространените заболявания на сърдечно-съдовата система. Последствията от него могат да са най-различни – парализа, невъзможност за самообслужване, психически нарушения.
Случаите, при които болни, прекарали остро нарушение на мозъчното кръвообращение, остават самостоятелни що се отнася до ежедневните процедури, се срещат много рядко. Най-често е необходима допълнителна грижа.
Не всички могат да си позволят да наемат медицинска сестра и се грижат за роднините си сами.
Затова е много важно да се познават основните правила и нюанси на подобна грижа.
Много погрешно се предполага, че обслужването на болния, прекарал инсулт, се състои в хранене, къпане и задоволяване на физиологичните нужди. Но това не е така.
Не по-малко важен е и психологическия комфорт на такъв човек. Особено важно е това за човек в работоспособна възраст, който до преди болестта е водел активен начин на живот.
Такъв болен трудно се адаптира и възприема новата действителност.
Ако при такива пациенти последствие от заболяването е ограничаване на физическата активност, то на тях им се иска по-бързо да се възстановят.
Но това е невъзможно. Необходим е доста продължителен цикъл на рехабилитация с масаж, лечение и лечебна физкултура.
Необходимо да се помни, че промените могат да касаят не само физическите възможности, но и психиката.
Тези болни често стават избухливи, раздразнителни. На тях им се струва, че възстановяването протича твърде бавно, те започват да нервничат и да показват своето раздразнение на околните.
Затова тези, които се грижат за роднини, прекарали инсулт, имат нужда от търпение и подкрепа. И разбирането, че близкият е просто болен, и е необходимо да му се помогне.
Хигиена и грижа за кожата на болния
Ежедневната грижа включва и хигиена на болния. Ако пациентът е на легло, тялото се почиства с кърпа. Ако се движи, то къпането може да стане и в банята, но е необходима помощ на близките.
Всички принадлежности – хавлия, сапун, трябва да бъдат подготвени предварително. Ваната се пълни с топла вода, в помещението не трябва да бъде горещо. За удобство на болния във ваната може да се постави ниска табуретка, сядането на която ще улесни къпането и по-малко ще се уморява.
Ако болният се придвижва сам, то трябва да има увереност, че по пътя към банята няма препятствия. В идеалния случай могат да се направят специални дръжки по стените.
С тяхна помощ ще бъде по-лесно на болния да влиза и излиза от банята.
Такива пациенти обикновено се къпят в следната последователност:
- Първоначално се мият лицето и ръцете.
- След това се насапунисва, след което се измива пяната с топла вода.
- След това се мие главата и накрая гениталиите.
Ако мъжът трябва да се избръсне, това е по-добре да се направи след къпането. Кожата ще бъде нагрята и намалява риска от възникване на раздразнения.
По-добре е да се използва електрическа самобръсначка, която е по-безопасна.
След водните процедури тялото на болния трябва внимателно да се изсуши с хавлия, а слабините да се обработят с пудра.
След прекаран инсулт кожата става по-чувствителна, затова и лесно се развива подсичане.
Как да помогнем с ежедневните дейности
Следствие от инсулта е ограничение на движението в крайниците, поради което за болния става по-трудно да се справя със съвсем елементарни неща от бита. Голямо затруднение създава процесът на самостоятелно обличане.
Затова е необходимо да помогнем на болния или да създадем условия, при които този процес ще бъде максимално облекчен.
Особености на храненето
След инсулт често се нарушава процесът на преглъщане и предъвкване на храната, затова храненето изисква максимална отговорност.
Храната не трябва да бъде прекалено твърда, трудно е да се предъвква. Ястията трябва да бъдат или течни, или меки.
Ако все пак се предлагат твърди храни, то трябва да бъдат нарязани на малки парченца.