В резултат на травми или патологични изменения кръв се натрупва в лигавицата на устната кухина или на езика. С това се обяснява и появата на неприятни и често плашещи тъмночервени мехури.
В повечето случаи появата на хематоми е свързано със случайно травмиране, но понякога такива симптоми са признак на сериозни патологии, изискващи своевременно лечение.
Хематом в устната кухина – причини, тревожни симптоми и лечение
Причини за натрупване на кръв в лигавицата
Хематом представлява кръвоизлив, при който кръвта от кръвоносен съд се натрупва под кожата, лигавицата. В устната кухина се появява мехур, който е приповдигнат над нивото на лигавицата и е с тъмен цвят.
Появата на такива симптоми често плаши засегнатите, като ги кара да мислят за опасни и тежки заболявания. Най-плашещи изглеждат обширните кръвоизливи, формиращи се в тъканите на венците – кисти при никнене.
Подобни проявления се формират не само при деца, но и при възрастни, например, при никнене на мъдреци.
Установяването на причина за поява на хематоми в устната кухина е възможно само от зъболекар, но за това може да помогне и самият пациент.
Много е важно какво е способствало за появата на такива симптоми: травми, порязвания, каквито имат хроничните заболявания и много други.
Сред безобидните причини за натрупване на кръв в лигавицата са:
- Случайна травма: изгаряне, порязване, захапване на езика и или на лигавицата;
- Стрес и някои вредни навици, свързани с него – някои захапват вътрешната повърхност на бузите;
- Алергична реакция;
- Хронична травма, свързана с протези или неправилно поставени пломби, брекети;
В някои случаи хематомите в устната кухина са симптом на опасни заболявания и състояния, свързани не само със здравето на устната кухина, но и с това на вътрешните органи и системи:
- Бъбречна недостатъчност;
- Някои видове стоматити, които протича усложнено, например, херпесен, афтозен;
- Алкохолизъм;
- Заболявания на кръвта;
- Захарен диабет;
- Изразен недостиг на витамини, поради което целостта на кръвоносните съдове лесно се нарушава;
Причината може да се определи само от зъболекар. При необходимост по време на диагностика и лечение се налага и намеса на други специалисти - хематолози, нефролози, гастроентеролози, ендокринолози и други.
Тревожни симптоми
Образуването на мехури, изпълнени с кръв, е симптом, и често липсват, каквито и да е други усещания и оплаквания. Но в някои случаи възникват болезнени усещания, парене, сърбеж и мравучкане.
Зъболекарите отбелязват, че често възникващите симптоми са свързани с първопричината за поява на хематоми:
- При никнене на зъби – натиск, болка;
- След изгаряне – болка, която се усилва от действието на дразнители;
В съответствие с това се разграничават редица тревожни симптоми, при появата на които е необходима консултация с лекар и то колкото се може по-скоро. Сред тях са:
- Хематоми в устната кухина се появяват често;
- Трудно заздравяват, въпреки лечението;
- Хематомите са с големи размери;
- Ако натрупване на кръв в лигавицата пречи на говоренето и храненето;
- Появата на хематоми на устните;
Появата на киста при никнене също изисква консултация със зъболекар, въпреки че това състояние може да отшуми от само себе си.
При никнене на зъби се разкъсва лигавицата, която си освобождава път. Ако придвижването на зъба е твърде активно или пък лигавицата не се разкъсва, то може да се натрупа кръв, като се образува торбичка.
В повечето случаи пробивът на хематомите е от само себе си, но в някои случаи е необходима хирургична интервенция.
Какво лечение се предлага
Тактиката на лечение се определя индивидуално и зависи от първопричината. След преглед и поставяне на диагноза зъболекарят дава следните препоръки. Домашните средства показват висока ефективност, но само в някои случаи
Лед
Поставянето на лед след получена травма спомага за намаляване на болезнените усещания, може да предотврати образуването на хематоми. Зъболекарите съветват да се положи кубче лед на увредената повърхност, ако това е възможно.
Краставици
Съдържат химически вещества, които са полезни за регенерация и възстановяване на кожата и лигавицата на устната кухина. Препоръчително е да се държи парче студена краставица на засегната област по няколко пъти дневно.