Инсултът е тежко усложнение на много соматични и неврологични, съдови патологии. Често обширната форма на патологичния синдром води до летален изход или до сериозни усложнения, водещи болния до инвалидност.
Основа на тази патология е остро и продължително нарушение на кръвообращението в определен участък на мозъка, което неизменно води до увреждане на тъканите на мозъка.
Това съответно води до развитието на определени неврологични и понякога сериозни проявления.
Особености на хеморагичния инсулт
Както е известно, представлява разкъсване на кръвоносен съд и пропиването на кръвта от него в определена зона на мозъчната тъкан.
По начин на протичане и прогнозата е по-опасен от исхемичния.
Към основните причини, които могат да доведат до развитието му са постоянно високото кръвно налягане, което води до патологични изменения на кръвоносните съдове и формирането в тях на специфични образувания – аневризми, стените на които са тънки и е възможно при поредната криза просто да не издържат и да се разкъсат.
Така се стига и до кръвоизлив. Освен това, при младите хора аневризмите в областта на артериите на мозъка могат да са с вроден произход, тоест патологията се развива заради дефект в гените, който води до образуването на анормални кръвоносни съдове.
При хеморагичен инсулт се формират хематоми вътре в черепната кухина, в мозъчната тъкан, които пропиват мозъчните тъкани и ги притискат.
Това води до огнищен оток на мозъка и загиване на неврони. Този участък на мозъка, където се е образувал кръвоизлив, престава да изпълнява своите функции, което се отразява на двигателната сфера, чувствителността, работата на вътрешните органи и висшата нервна дейност.
Такъв инсулт може да възникне не само в областта на артериалните съдове, но и в областта на венозния сплит.
Първи признаци на хеморагичен инсулт – какво е важно да се знае
До голяма степен, първите признаци на инсулта от хеморагичен тип могат да се отличават от исхемичния. Първо, възникването на кръвоизлива винаги е внезапно, докато при исхемия е възможно да има предшестващи микросимптоми.
На страната, противоположна на хематома, ще се наблюдава внезапно изменение на тонуса на мускулите и рефлексите. Често се развива гадене с повръщане и неволево уриниране. Освен това, за това състояние са типични следните първи признаци на инсулта:
• Рязко, мълниеносно формиране на слабост в областта на ръцете и краката от едната страна на тялото;
• Рязка промяна на говора, пълно неразбиране;
• Промяна на зрението, до пълна слепота;
• Проблеми с поддържането на равновесие и координация;
• Рязко и безпричинно възникване на главоболие, което е невъзможно да се търпи;
Подобни симптоми се формират буквално за няколко минути след кръвоизлива, и помощ от страни, като такава не може да се окаже, необходимо е незабавно да се извика линейка и пострадалият да се откара в болница.
Ако това бъде направено в първите 3 часа след катастрофата, високи са шансовете му не само да се спаси живота на човека, но и максимално да се съхрани здравето му.
Първа помощ при хеморагичен инсулт
При оказване на първа помощ са важни бързината и принципът да не се вреди. Преди всичко, първа помощ трябва да се оказва бързо, за да бъде пострадалият в първите 2-3 часа откаран в болница, тъй като няколко минути се оказват решаващи.
Първо, пострадалият трябва да се сложи на равна и твърда повърхност, главата трябва да се разположи над тялото. Като трябва да му се създаде максимален покой, да се успокоява, до идването на лекарите.