Херпес зостер възниква рядко в детска възраст, обикновено е характерен за хора със сериозни заболявания и изразени имунни дефицити.
Развитието на тази патология е възможно след прекарана в миналото варицела, тъй като се предизвиква от специфичен херпес вирус.
Въпросният продължително се съхранява в нервните ганглии и по никакъв начин не вреди на организма.
Но по стечение на обстоятелствата се активизира, предизвиквайки неприятни проявления.
За лечение на обостряне на херпеса, който предизвиква херпес зостер са необходими специфични лекарства и мерки за профилактика.
И те включват както защита на околните от заразяването с вируса, така и вторични мероприятия по предотвратяване на рецидиви.
Какви лекарства са нужни при обостряне?
Важно е лечението на херпес вирус при деца да започне в първите дни от момента на първите симптоми и обриви.
Терапията на обострянето трябва да продължи минимум 7 дни, най-малкото 2 дни след появата на последните мехурчета по кожата.
За най-ефективно лекарство за потискане на обострянето на херпес зостера се смята ацикловир – Ацикловир, Зовиракс.
Дозата за деца под 1 година се определя от разчета – 30 мг/кг на 3 приема.
За по-големите деца това е приблизително 1500 мг/мл за 3 приема за въвеждане венозно.
При ранно изписване на лекарството намалява продължителността на рецидива.
И съответно спомага за бързо изчезване на болките, образуване на корички, а също и предотвратяване на усложнения и разпространение на процеса.
Варианти за лечение на деца
Ако се разболяват деца с отслабена имунна защита, но се наблюдава относително леко протичане, ацикловирът се приема перорално с доза 800 мг.
Разделя се на 5 приема за денонощие.
При тежък и разпространен, усложнен херпес зостер се препоръчва вливане на рибариварин веднъж на 12 часа в разчетени, съгласно възрастта дози.
Като противовирусно лечение при възникване на херпес зостер децата могат да получат имуноглобулин.
Поставя се еднократно или на няколко инжекции, като дозите се увеличават с няколко пъти.
Паралелно със системното лечение също се използват местни лекарства с противовирусно действие, основата на които също е ацикловир или интерферони.
С цел намаляване на болковия синдром е необходима адекватна обезболяваща терапия, транквиланти и местно ултравиолетово облъчване.
Понякога на децата се предписва електрофореза и новокаинови блокади.
Важно е да се има предвид, че херпес зостерът е опасен за другите деца.
Карантина, риск от варицела
Детето, което се е разболяло от херпес зостер, се изолира у дома за не по-малко от 5 дни от момента на последните обриви.
В случаи на усложнена и тежка форма на патологията, е необходима хоспитализация, но детето се настанява в отделна стая.
Ако с болното са контактували деца, които не са боледували от варицела, се изолират за 21 дни, като периодът се смята от началото на периода на контакта.
При тях вероятността на варицела е повече от вероятна, поради силната заразност на вируса.
След изолация на детето е необходимо да се направи почистване и проветряване, заключителна дезинфекция не е необходимо да се провежда, заради неустойчивост на вируса.
Възможна ли е профилактика на заразяване?
За профилактика на инфекция и за пасивна имунизация на влезлите в контакт деца се използва нормален човешки имуноглобулин или специфичен противохерпесен.
Максимален ефект на препарата за потискане на обострянето ще бъде при използване на средства през първите 2 дни от момента на активация на вируса.