Хиперемията представлява увеличен приток на кръв към определена част от тялото, което обикновено се случва в отговор на някакви физиологични или патологични процеси, които протичат в организма.

Тя е ключов механизъм, чрез който организмът се адаптира и реагира на различни стимули, в това число физическа активност, травма или възпаление.

Основното, което характеризира хиперемията, това е зачервяването и затоплянето на кожата или тъканта в засегнатата зона, които са резултат от повишеното кръвоснабдяване, за което споменахме.

Хиперемията не може да бъде определена като нещо положително или отрицателно, тъй като това зависи много от причините, стоящи зад нея в конкретния случай. С други думи, тя може да има както положителна, така и отрицателна роля в организма.

Докато физиологичната хиперемия има положителен характер и подпомага доставката на кислород и хранителни вещества в дадена област, то патологичната може да бъде свързана със здравословни проблеми, изискващи специално внимание.

Физиологичната роля на хиперемията

Хиперемията играе много важна роля в поддържането на нормалната функция на организма.

Тя е един от защитните механизми на тялото, като осигурява повишена доставката на кислород и хранителни вещества към зоните със завишени нужди.

Това е много ценно, когато човекът се е подложил на повишена физическа активност, напритер при по-тежко физическо натоварване, спорт и тренировки във фитнеса.

При нужда, увеличеният кръвен поток към кожата може да осигури подобрена терморегулация и да помогне за охлаждането на тъканите.

Също така, хиперемията като процес оказва подкрепа на имунната система, като доставя бели кръвни клетки и други елементи на възпалителната реакция в засегнатата зона, както често виждаме и при ухапвания от насекоми

Видове хиперемия

Хиперемията може да бъде поделена на два основни типа - артериална и венозна.

Артериална хиперемия

Артериалната хиперемия възниква в резултат на активно увеличение на притока на кръв към определена част от човешкото тяло. Това се случва чрез разширяване на артериалните съдове и засилване на кръвния поток към дадена област.

Как възниква

Артериалната хиперемия е активен процес, при който гладката мускулатура на съдовете се отпуска, която умишлено позволява на по-голямо количество кръв да премине през тях. Този процес най-често бива провокиран от нуждата на тъканите от повече кислород или поради някакви стимули, като например възпаление или стрес.

Примери за артериална хиперемията

Възпалението е един от най-честите причинители на артериална хиперемия. В този случай, повишеният кръвен поток помага да се доставят повече имунни клетки, които да се борят с дадена инфекция.

Друг пример, който е познат на всеки, това е физическото натоварване. При него мускулите получават повече кислород и хранителни вещества, което им помага за поддържане на активността.

Емоционалният стрес също има място в списъка с причини за артериалната хиперемия. Всички сме виждал как при вълнение, притеснение или стрес много хора се изчервяват, което се случва в резултат от разширяването на кръвоносните съдове в кожата.

Венозна хиперемия

Венозната хиперемия е вторият тип, за който споменахме. Тук говорим за зачервяване, причинено в резултат от затруднено оттичане на кръвта от определена зона. Това е пасивен процес, при който кръвта се задържа в тъканите.

Причини

Това може да се случи при тромбоза, където наличието на кръвен съсирек може да блокира венозния поток, както и при компресия на венозни съдове, например, поради тумор или някакъв външен натиск.

Примери за венозна хиперемията

Задържането на кръв в крайниците при продължително стоене или седене е един от по-безвредните примери, познати на всеки. Венозната конгестия при сърдечна недостатъчност, когато кръвта не се оттича правилно от вените, е друг не толкова безобиден пример.

Причини за хиперемия

Както вече споменахме, причините за хиперемията могат да са много и най-различни. При извършване на физически упражнения, мускулите изпитват нужда от повече кислород и енергия.

Това може да доведе до временно увеличен кръвен поток и в този случай наблюдаваме хиперемия.

Характерното за този процес е, че той е много краткотраен и има силно положителен ефект върху организма. Обикновено, подобно нещо се случва и при повишена температура, но тогава вече говорим за защитна реакция, както се наблюдава при редица вирусни инфекции.

Тогава когато организмът увеличава кръвоснабдяването към кожата, за да ѝ помогне да се избави от излишната топлина.

При наличието на локално възпаление, част от защитния отговор на организма е да увеличи притока на кръв към засегнатата зона. Това може да се случи при навяхвания, ухапвания от насекоми, както и при всякакви травми и наранявания.

При алергии положението е подобно. Тогава се освобождава хистамин, което води до силно разширяване на кръвоносните съдове.

Симптоми и диагностика

Хиперемията се проявява със видимо зачервяване на кожата в засегнатата зона. Усеща се затопляне, което е резултат от увеличения кръвен поток на мястото.

В случаи на венозна хиперемия може да се наблюдава подпухналост и чувство за тежест в крайниците.

Диагностични методи

При извършване на преглед се прави оценка на зачервяването, температурата на кожата и подуването, като се прави опит да бъде уточнена причината.

Може да се използва доплер ехография, с помощта на която се прави изследване на кръвния поток в съдовете.

Лабораторните тестове също могат да помогнат, като с тях може да се провери за възпалителни маркери или тромбоза.

Лечение и превенция

Подходът към лечението на хиперемия зависи от вида и причината, като някои видове хиперемия, каквато е физиологична хиперемия, обикновено не изискват лечение. При тях говорим за временно състояние, което е напълно безвредно.

При артериална хиперемия лечението се насочва към основната причина за състоянието, като много често се ползват противовъзпалителни медикаменти, с които се цели поставяне на възпалението под контрол.

Венозната хиперемия може да изисква по-сериозно лечение. То може да включва използване на компресионни чорапи, медикаменти за подобряване на кръвообращението или дори хирургическа намеса при тромбоза.

Роля на медикаментите и физиотерапията

Когато се използват медикаменти за поставяне на хиперемията под контрол, това най-често са противовъзпалителни средства за намаляване на отока и болката.

Физиотерапията също може да бъде много полезна. Тя служи за подобряване на кръвообращението и намаляване на венозния застой.

Съвети за профилактика

Както често се казва, най-доброто лечение е профилактиката, а в случая с хиперемията, това не е изключение.

Най-добрият медикамент е поддържането на активен начин на живот, тъй като двигателната активност помага за предотвратяване на венозния застой. За целта е нужно да се избягва продължителното стоене прав на едно място или седенето за дълги периоди от време. Това е особено важно за хора с венозна хиперемия.

Навременна консултация с лекар е задължителна, като е добре да се реагира още при появата на необяснимо зачервяване или подуване. Ранната намеса е ключова за предотвратяване на усложнения и поддържане на доброто здраве.