Подуването на клепачите е често срещан проблем, който може да варира от леко и безобидно състояние до симптом на сериозно заболяване.
В повечето случаи то се дължи на натрупване на течности, възпалителни процеси или алергични реакции, а освен това е напълно нормално рано сутрин, след като сте се събудили.
Но как да разберем дали подутите клепачи са резултат от обикновена умора, алергия или инфекция?
На следващите редове ще си поговорим за това кои са някои от най-честите причини за този проблем, за съпътстващите симптоми, както и за начините за лечение.
Алергия: Една от основни причини за подути клепачи
Алергиите без съмнение заемат първото място като една от най-честите причини за подуване на клепачите при хората.
Те могат да бъдат предизвикани от много неща, но задействащият механизъм винаги се корени в свръхчувствителност на имунната система към определен външен дразнител.
Най-често това са полени, домашен прах и акари. Разликата между тези дразнители е, че полените са основен алерген само през пролетта и лятото, докато домашният прах и акарите предизвикват оплаквания през цялата година.
Козметиката също може да предизвика подуване на клепачите, като тук най-честата причина е реакцията към някоя от съставките на сенки, спирали и кремове.
Храни мляко, яйца, ядки или морски дарове също могат да предизвикат подуване на клепачите в някой хора, като това отново е сигнал за алергична реакция.
Обикновено, когато причината за подуването на клепачите е алергия, придружаващите симптоми са зачервяване на очите, сърбеж, сълзене, а също и запушен или течащ нос.
За да се справите, трябва преди всичко останало да избягвате контакт с алергените. Използвайте антихистамини, но само при нужда и след консултация с лекар. Можете да облекчите състоянието като приложите студен компрес за облекчаване на симптомите.
Подуване на клепачите в резултат от възпалителни заболявания
Подуването на клепачите може да бъде причинено от различни възпалителни процеси в окото, като конюнктивитът заема челно място сред тях.
При него наблюдаваме възпаление на конюнктивата - прозрачната мембрана, покриваща вътрешната част на клепачите.
Причините могат да бъдат всевъзможни - като се започне от вируси или бактерии и се стигне до влошени алергии или дразнители като прах и дим.
Конюнктивитът се отличава със симптоми на зачервяване и сълзене, което може да е гнойно или воднисто, както и с дразнене и сърбеж.
Подходът при лечение много зависи отпричинителя. При вирусен конюнктивит обикновено се наблюдава самоизлекуване в рамките на 1 - 2 седмици.
При бактериален конюнктивит обикновено се прилагат антибиотични капки, които трябва да бъдат предписани от лекар. Независимо от причината е важно да избягвате търкането на очите.
Подуване на клепачите при блефарит и ечемик
Блефаритът е специфично възпаление на клепачите, свързано с дисбаланс в мастните жлези. Проявява се със симптоми като зачервени, подути и люспести клепачи, парене в очите и сърбеж.
Макар симптомите да са едни и същи, причините за блефарита могат да са бактерии, себореен дерматит или розацея.
И докато при бактериите може да се наложи антибиотично лечение, в случай на себореен дерматит или розацея по-скоро става дума за хронично състояние, при което се изисква строга профилактика.
Независимо дали блефаритът е бактериален или хроничен, той се облекчава с измиване на клепачите с топла вода, поставяне на топли компреси и използване на специални почистващи разтвори. В по-тежки случаи могат да се използват лекарствени капки или мехлеми.
Ечемикът, от своя страна, представлява болезнено подуване, което обикновено се дължи на бактериална инфекция на мастна жлеза в клепача.
Симптомите са зачервена, подута бучка по клепача, болка и силна чувствителност. Обикновено причините са стафилококови бактерии, лоша хигиена и намален имунитет.
Ечемикът реагира добре при поставяне на топли компреси по 3 - 4 пъти дневно. Важно е да не изстисквате образуванието, като при нужда може да се нанесе антибактериален мехлем.
Други причини за подуване на клепачите
Други причини за подуването на клепачите могат да са инфекциите, задържането на вода, травмите и механичните дразнители.
Инфекциите могат да бъдат вирусни, бактериални или гъбични. Освен конюнктивита и ечемика, друга честа инфекция е орбиталният целулит. Това е сериозно възпаление на тъканите около окото, съпроводено от силно подуване, зачервяване, болка, повишена температура.
Това, което прави заболяването опасно, е рискът инфекцията да засегне зрителния нерв. За да не се стига до там, трябва незабавно да се потърси лекар за да се предприеме подходящо антибиотично лечение
Задържането на течности също може да доведе до подуване на клепачите, особено сутрин. Причините са прекомерен прием на сол, недостатъчен сън, хормонални промени (бременност, менопауза), бъбречни или сърдечни проблеми.
За да се намали подуването намалете солта в храната, пийте повече вода и спете в леко повдигнато положение.
Травмите и механичните дразнители също могат да причинят подуване на клепачите. В такива случаи е добре да се избягва търкането на окото и се прилага студен компрес.
Как да разпознаем сериозните състояния и какви методи за лечение има
Подуването на клепачите може да бъде резултат от различни фактори, като се започне от алергии, мине се през инфекции и се стигне до задържане на течности или преживяване на някакви механични травми.
Важно е да се наблюдава дали има придружаващи симптоми и какви са те, така че да се предприемат правилните мерки за лечение при нужда.
Имайте предвид, че не всяко подуване на клепачите е безобидно. Ако например подуването е придружено от силна болка и зачервяване, ако имате замъглено зрение или двойно виждане, незабавно потърсете лекар.
Същото трябва да се направи и ако забележите гнойно течение и повишена температура. Дори и ако всички тези симптоми отсъстват, ако подуването не намалее в рамките на няколко дни, посещението при специалист не бива да се отлага.
Методите за лечение и облекчаване на подуването са различни и могат да се поделят на домашни средства и на медикаментозни.
От домашните средства са най-популярни студеният компрес, който намалява възпалението при алергии и травми, както и топлият компрес, който е много ефикасен при ечемик и блефарит.
Освен с вода, този тип компреси могат да се направят и с чай от лайка за по-добър ефект. Лайката има противовъзпалителен ефект, което я прави много добър избор. Помага също и измиването на клепачите с физиологичен разтвор, особено в случай на конюнктивит.
Ако домашните средства не помагат, то вероятно ще се премине към медикаментозно лечение. В случая може да се заложи на различни подходи, в зависимост от причината. Антихистамините например могат да се използват при алергии.
Ако проблемът е бактериална инфекция, могат да се приложат антибактериални капки за очи. Кортикостероидните капки са вариант при тежки възпаления, но трябва да се прилагат единствено по лекарско предписание.