Инструменталната диагностика с метода на ултразвуково сканиране, което се нарича също и ултрасонография, може да открива във вътрешните органи и кухините участъци с различна акустична плътност – хиперехогенно или хипоехогенно образувание.
Какво означава хипоехогенно образувание?
Локалното хипоехогенно образувание в единия или в другия орган, за разлика от хиперехогенното, е резултат от по-ниска ехогенност на тъканите – в сравнение с параметрите за акустична плътност на здравите тъкани на органа.
Тоест този участък отразява слабо насоченият към него ултразвуков сигнал – в честотните диапазони 2-5, 5-10 или 10-15 Мегахерца. И това е показател, че това образувание от гледна точка на неговата структура, или съдържа течност, или има кухина.
Хипоехогенното образувание на екрана се визуализира във вид на сиви, тъмносиви и на практика черни зони – при хиперехогенност зоните са светли, често бели.
За разшифроване на ултразвуковото изображение съществува скала със 6 категории на сивото, при която всеки пиксел, получен на монитора, дава изображение на хипоехогенното образувание – в зависимост от силата на ултразвуковия сигнал, достигащ до датчика – представлява конкретен оттенък на сивото.
Причини за поява на хипоехогенно образувание?
Като показател за ултрасонография, образуванието може да има всякаква локализация. Причините за появата му са също различни и напълно зависят от етиологията и патогенезата на тези заболявания, които се развиват у пациента.
Например, хипоехогенното образувание в панкреаса се смята за диагностичен критерий за откриване на патологии като кисти, хеморагичен панкреатит, муцинозен цистоаденом, аденокарцином на главичката на панкреаса, метастази при злокачествени тумори на други органи.
Образувание в черния дроб и в жлъчния мехур
Здравите чернодробни тъкани са умерено хиперехогенни, и хипоехогенното образувание в черния дроб може да бъде при цирозни огнища, огнищна стеатоза, кисти – включително и при кучешка тения, билиарен абсцес, хепатоцелуларен карцином, огнищна паренхиматозна хиперплазия, хепатом и холангиоцелуларен аденокарцином с малки размери.
Такива образувания се визуализират също в случаите на разпространение в черния дроб на дифузни метастази на рак на яйчниците, на млечните жлези, на тестисите, на стомашно-чревния тракт.
В ултразвуковата диагностика на патологиите на жлъчния мехур, особено значение има структурата на неговите стени, тъй като при липса на увреждания на органа те се визуализират под формата на 3 слоя – външен и вътрешен хиперехогенни и среден хипоехогенен.
Сред причините, предизвикващи появата на такива образувания в жлъчния мехур, следва да се назоват полипите, аденокарциномът – с интактен външен слой на мехура, лимфоми – тумори на лимфните възли, ангиосарком.
Хипоехогенни образувания в далака
При норма ехогенността на слезката е еднородна, макар и малко по-висока, отколкото на черния дроб.
Но поради високата васкуларизация на ултразвука на далака се провежда с контрастно вещество, което се натрупва в паренхима и дава възможност да се визуализират огнищните увреждания и хипоехогенните образувания на далака.
Към тях се отнасят:
1. Острият интрапаренхимален хематом при разрив на далака, вследствие травми на корема;
2. Хемангиом – доброкачествени образувания на кръвоносните съдове, при сплемомегалия;
3. Лимфом на далака;
4. Метастази с различен произход – най-често сарком на меките тъкани.
В коремната кухина и в малкия таз
Патологиите, локализирани в коремната кухина, и по-точно в чревния отдел на стомашно-чревния тракт, безпрепятствено се изследват с ултразвук – големите празни черва има леко удебелени хипоехогенни стени, контрастиращи с околната хиперехогенна мастна тъкан.
Предизвикващи визиуализируемо при ултразвук хипоехогенно образувание са херния, която вече е проникнала в ингвиналния канал, интраабдоминални хематоми.