Органичните вещества, притежаващи биологична активност и синтезирани от ендокринните жлези – жлезите с вътрешна секреция, се наричат хормони. Известни са около 70 хормона.
Те регулират важни функции в човешкия организъм – такива като ръст, обмяна на веществата, полово развитие и така нататък. По химическия си строеж хормоните се разделят на 3 групи:
• Белтъчно-пептидни;
• Производни на аминокиселините;
• Стероидни;
Хормоните се образуват в много малки количества и въздействат на организма чрез кръвта – хуморално.
Тяхната активност се определя от редица условия – постъпване на необходимите витамини и микроелементи, аминокиселини, които не се синтезират от организма и т.н.
В по-широк смисъл към хормоните се отнасят вещества, които се образуват в клетките и оказват влияние на други клетки:
• Хормони на животни, които нямат кръвоносна система;
• Хормони, които се образуват не в ендокринните жлези – простагландини, еритропоетини и др.
• Хормони на растения.
Хормоналният фон представлява съотношението на хормоните в човешкия организъм.
Какво предизвиква изменението на хормоналния фон?
Промяната на хормоналния фон се обуславя от голям брой вътрешни и външни фактори – свързано с възрастта преустройство на организма, различни заболявания, психо-емоционално състояние, аномалии в развитието, климатични и екологични условия и т.н.
Така например, забавянето на редица физиологични процеси през зимата е свързано с изменението на хормоналния фон.
Съотношението на хормоните в женския организъм не е постоянно и зависи от фазата на менструалния цикъл.
Завишаването на хормоналния фон се наблюдава при бременност – образуването на голямо количество хормони се наблюдава през първия триместър, а след това протича постепенна адаптация на организма на бъдещата майка към новото състояние.
Кои са основните жлези, които образуват хормоните?
Ендокринната система се от следните жлези – щитовидна, паращитовидна, задстомашна, тимусна, надбъбречни и полови, хипофиза и епифиза.
Функцията на всеки елемента на ендокринната система е взаимосвързана с тази на останалите:
• Хипофиза – синтезира хормони – тропни, пролактин и др., регулиращи функцията на другите жлези с вътрешна секреция;
• Хормони на щитовидната жлеза – тиреоидни – съдържащи йод; трийодтиронин – Т3 и тироксин, отговарят за процесите на развитие, ръст и обмяна на веществата.
• Паращитовидна жлеза – паратхормони /паратиреокрини/ и регулират калциево-фосфорния обмен в организма.
• Кората на надбъбречните жлези образува половите хормони и тези, отговарящи за въглеродния, мастния, белтъчния и минералния обмен.
В надбъбречната жлеза се образува адреналин и норадреналин, поддържащи нормалната функция на сърцето, кръвното налягане, температурата на тялото и нивата на глюкозата в кръвта. В надбъбречните жлези също се синтезират минералокортикоиди и глюкокортикоиди.
• Хормоните на задстомашната жлеза – инсулин, глюкагон, отговарят за обмяна на въглехидратите и на другите вещества.
• Половите жлези осигуряват формирането на вторични полови белези и образуването на полови клетки.
• Епифиза – регулира цикличните и ритмичните процеси в организма, синтезирайки хормонът на съня мелатонин и дневният серотонин.
• Тимусната жлеза – образува хормони, чиято функция е развитието на клетки на имунната система.
Основни признаци на нарушение на хормоналния фон
1. Необяснимо намаляване на теглото при повишен апетит – това най-често е сигнал за повишена функция на щитовидната жлеза. В този случай този симптом може да се съпровожда от треперене на ръцете, сънни разстройства, промени в настроенията и нервност, често изпотяване и пр.
2. Множество нарушения на хормоналния фон се съпровождат от затлъстяване. Така например, в случая с проблема с щитовидната жлеза, допълнително могат да се наблюдават слабост, сънливост, косопад, суха кожа, понижаване на артериалното налягане и температурата, пресипване на гласа.