От външно министерство съобщават, че Италия от полунощ на 25 юли въвежда задължителна изолация за всички пътуващи от България и Румъния.

Ограниченията са много строги, тъй като карантина се налага, дори и при транзитно преминаване или пребиваване в тези държави през последните 14 дни преди пристигането в Италия.

Карантината задължителна и за транзитно преминаващите

Бюлетинът на Италианската гражданска защита от 18 часа българско време днес показва пореден ден, в който заразените в Италия са по-малко, отколкото у нас, макар и там да се отчита увеличаване.

Новите случаи, за които се съобщава днес са 252 при 269 у нас, но разликата в тестовете е в 10 пъти.

В Италианската република днес са обработени над 53 000 PCR-и, положителните проби са 0,47% от всички, докато у нас са между 5 и 6%.

Новите заразени на дневна база са най-много от 18 юни, затова може би и официално е взето решение всички, които пристигат от България и Румъния да се поставят на 14-дневна задължителна изолация.

Най-много нови заразени са отчетени в Емилия Романя – 63, повече, отколкото в област София-град, с център град Болоня. Това е един от 20-те региона на Италия, чието население е над 4,4 млн.

Къде са най-много заразените в Италия през последните 24 часа

Главният град Болоня е по-малък от София, общината е с около 390 000 жители, а метрополиса наброява около 1 млн. души, което означава и по-малка гъстота на населението.

Сградите са на по-голямо разстояние и може би това способства за не толкова бързо разпространение на вируса.

На следващо място по брой заразени е регион Ломбардия с 53 нови, колкото са в София-град през изминалото денонощие, но региона на град Милано, най-големият град на Италия е с население над 10 млн. души и световният епицентър на пандемията, която уплаши целия свят.

Апокалиптичните картини, които се разпространяваха по медиите, от претъпканите болници в страната, които изнемогват да поемат повече заразени, нуждаещи се от медицинска помощ, уплашиха президенти и правителствени ръководители по цял свят, включително и у нас.

Затова и при 10 нови случая на заразяване у нас бе обявено извънредно положение, а няколко дни по-късно бяха поставени и КПП-тата по входовете на градовете.

Сега обаче се стигна до положение, при което Италия, овладяла епидемията и заразените вече като брой са в нормални граници, което да не създава проблеми на системата на здравеопазването, налага карантина на български граждани.

Потвърдените случаи издават преживените тежки месеци

За последните 24 часа и жертвите на COVID-19 в Италия са по-малко, отколкото у нас, 5 на 8 са, оздравелите са 350, докато у нас излекуваните достигнаха рекорд от 388.

Тежките месеци, които преживя Италия и здравната система на страната, се загатват от големия брой потвърдени случаи на заразяване – над 245 000 и особено от жертвите, които са над 35 000, докато у нас са 100 пъти по-малко.

Оздравелите в Италия като общ брой към днешна дата надхвърлят 197 000.

Активните случаи на COVID-19 в 60-милионна Италия са над 12 300, докато у нас над 4000:

  • 713 са приети в болница в Италия или 5,8% от активните;
  • 46 са на интензивна терапия, по-малко отколкото у нас, но не с много – 0,4% от всички;
  • На домашно лечение са над 11 500.

В Италия вирусът все още циркулира, тъй като от 20 региона само в 2 за изминалото денонощие не са установени нови случаи.

Единият от регионите с 0 случаи, това е най-малкият с автономен статус Вале Д Аоста с население от малко над 126 000 души, което отговаря като население на Кюстендил и Смолян.

Причината е, че по-голямата част от площта на региона е високопланинска – в него са разположени едни от най-високите върхове на Алпите – Монблан, Матерхорн, масивът Монте Роза, и връх Ел Парадизо, все над 4000 метра.

Общият брой на установените случаи във Вале Д Аоста съвсем не е малък, близо 1200, у нас само в 1-милионна София има повече, като жертвите са 146.