С Решение на Министерски съвет, взето на заседанието, провело се в сряда, бяха определени 4-ма представители на държавата в Надзорния съвет на НЗОК за започналия нов 5-годишен мандат – до 2025 г.

Държавата няма мнозинство в Надзорния съвет на НЗОК

Квотите в Надзорния съвет на общо 9-те му членове са определени в Закона за здравното осигуряване. Сред представителите на държавата задължително е и директорът на НАП.

Председателят на Надзорния съвет се определя измежду 4-мата представители на държавата. Не се очаква да има промени и по всяка вероятност отново заместник-министъра на здравеопазването ще бъде избрана за председател.

В ЗЗО са описани какви са правомощията на Надзорния съвет, едно от най-важните е приемането на бюджета на касата, както и контролът, който осъществява върху управителя, който предстои да бъде избран от парламента.

Надзорният съвет на касата контролира, освен управителя, и как се разходва бюджета, който се приема всяка година от парламента.

Изпълнението на Националните рамкови договори, дейността на директорите на РЗОК също подлежи на контрол от Надзорния съвет.

Представителите на държавата нямат мнозинство в съвета, тъй като членовете, които се избират или определят съответно са общо 9, а квотата на държавата е 4.

Защо членовете на Надзорния съвет не получават възнаграждения

Останалите 5-тима членове на Надзорния съвет са представители на пациентски, работодателски и синдикални организации. Важно уточнение е, което е записано в ЗЗО, че членовете на съвета не получават възнаграждение за участие в заседанията. Това е допълнение на закона от 2011 г.

Освен това в чл. 18 от ЗЗО са определени и редица ограничения относно членството в Надзорния съвет. Например, законът не допуска министри и народни представители да са членове на Надзорния съвет.

Изглежда това условие, което определя несъвместимост с тази длъжност, се тълкува стеснително, тъй като сред избраните представители на държавата е заместник министър.

Съществува вероятност след парламентарните избори през 2021 г. да има и промени в Надзорния съвет на НЗОК, особено ако се сформира нова управляващата коалиция, поне що се отнася до представителите на държавата.

Съгласно ЗЗО във всеки един момент с Решение на Министерски съвет представителите на държавата могат да бъдат освободени от длъжността членове на Надзорния съвет и да бъдат назначени други лица на тяхно място.