Изучава се възможността за използване на изкуствен заместител на кръв при лечение на болни от коронавирус. Става въпрос за препарата „Перфторан”, който е руска разработка.
След краха на социализма, препаратът спира да се използва, но изследване на американски учени показва неговата ефективност. Цената обаче му е твърде висока, затова и не е популярен в Русия и се произвежда основно за износ. Една доза е от порядъка на около 1200 долара.
Що за разработка е този препарат и какви свойства притежава
Перфторан е препарат, наричан небесно синя кръв, заради цвета. Неговите елементи увеличават скоростта и маневреността на еритроцитите на клетките, които отговарят в организма за доставките на кислород.
Помага на еритроцитите, стабилизира ги, прави ги по-активни, възпрепятства тяхното разрушаване. Рязко подобрява кислородното осигуряване на всички органи и тъкани.
Частиците на препарата са сто пъти по-малки от червените кръвни телца. С кислород на „борда” те могат да преминат там, където еритроцитите заседнат, заради спазъм или тромб в кръвоносния съд.
Тази особеност на лекарството, по данни на изследователите, може да помогне на болните с увреждания на белите дробове и на кръвоносните съдове.
Много ефективно то предпазва, преди всичко еритроцити и алвеоли, тоест самите образувания в белите дробове, чрез които се осъществява газовият метаболизъм.
Сега учени изясняват как действа препарата при усложнения от коронавирус.
Проучванията на синята кръв започват, а финансиране няма
Инхалационният метод ефективен, тъй като възстановява газовите транспортни функции на кръвта доста бързо. Изследванията обаче едва сега започват.
Подобен заместител на кръв не успява да разработи нито една държава в света, макар и днес да не достигат средства за допълнителни проучвания.
Този препарат сякаш изглежда по-перспективен от хидроксихлорохина, който бе приложен за лечение на по-тежки форми на COVID-19, но разликата е, че в Русия търсят финансиране и все още не успяват да намерят, за да могат да докажат как наистина действа синята кръв при усложнен COVID-19.
Освен това има и сериозен проблем с производството, което не е достатъчно, за да задоволи дори минимално търсене.